Dostałeś mandat? Sprawdź, jak szybko uregulować należność

Dostałeś mandat? Sprawdź, jak szybko uregulować należność

Jak zapłacić mandat przelewem? To nie takie trudne, zwłaszcza jeśli chcemy zrobić to drogą online. Ponieważ nie jest to typowy przekaz pieniędzy, warto wiedzieć, jak wybrać odpowiedniego odbiorcę i jakie dane podać w tytule przelewu. O czym jeszcze pamiętać i kiedy najlepiej dokonać płatności?

Dostałeś mandat? Dowiedz się, kiedy powinieneś go zapłacić

Polskie prawo przewiduje nałożenie mandatu za wykonywanie czynności, które np. mogą stwarzać zagrożenie czy chociażby uprzykrzają innym życie. Tak więc możemy zostać ukarani za przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle. Możemy również otrzymać mandat w sytuacji, gdy niewłaściwie zaparkujemy nasz pojazd. Również nieprzepisowe poruszanie się rowerem lub hulajnogą elektryczną może skutkować nałożeniem stosownej kary. Policja lub straż miejska (bądź inne uprawnione służby) mogą wystawić też mandat za zakłócanie ciszy nocnej. 

W świetle prawa mandaty wystawia się za tzw. wykroczenia. Policja (lub inna służba) powinna złapać osobę popełniającą je na gorącym uczynku lub bezpośrednio po jego popełnieniu. Może także uczynić to, mając dowód zapisany przez urządzenie rejestrujące, np. zdjęcie z fotoradaru czy zapis z kamer monitoringu. Mandat powinien zostać wystawiony do 60 dni od popełnienia wykroczenia. Można się od niego odwołać, powinniśmy jednak wówczas mieć niemal stuprocentową pewność swojej racji.

Jeśli przyjmujemy mandat i nie zamierzamy się od niego odwoływać, przewidzianą w nim należność powinniśmy uregulować jak najszybciej - zazwyczaj obowiązuje termin 7 dni. Data płatności powinna być określona na wystawionym dokumencie. Nie powinniśmy zwlekać z zapłatą i najlepiej uiścić ją w ciągu kilku dni po jego otrzymaniu. Niezapłacony mandat może przerodzić się w dług.

Jak zapłacić mandat przelewem online?

Najszybszym (poza opcją płatności u funkcjonariusza) i niewątpliwie najwygodniejszym sposobem uregulowania mandatu, będzie płatność internetowa. Jak zapłacić mandat przelewem online? To, czego potrzebujemy, to dostęp do internetu oraz bankowość internetowa. Pamiętajmy, że mamy tu do czynienia z mandatem podatkowym. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że zlecanie przelewu będzie wyglądało nieco inaczej niż przy tradycyjnych płatnościach online.

Kiedy już zalogujemy się do naszego konta bankowego i wybierzemy kategorię Przelewy, musimy wyszukać opcji Przelew podatkowy, a następnie odnaleźć sekcję Mandaty. Niezależnie od naszego miejsca zamieszkania jako odbiorcę należy podać Pierwszy US w Opolu. W kolejnym kroku określamy typ identyfikatora i wpisujemy numer PESEL. Następnie podajemy kwotę mandatu, jego numer oraz serię. Na koniec sprawdzamy, czy wszystkie dane wprowadziliśmy poprawnie. Jeśli tak, możemy zatwierdzić i wysłać przelew, który wkrótce trafi do odbiorcy.

Dlaczego warto wybrać ten sposób?

To przede wszystkim duża wygoda i oszczędność czasu. Nie wypełniamy polecenia zapłaty odręcznie. Ponadto nie musimy przechowywać dowodu wpłaty w formie papierowej, który ostatecznie może zawieruszyć się gdzieś w naszym domowym archiwum. W przypadku płatności online potwierdzenie przelewu zawsze dostępne jest z poziomu bankowości elektronicznej. Łatwo je odszukamy, podając np. tytuł przelewu lub odbiorcę.

Inne metody opłacania mandatów

Tzw. mandaty kredytowane - wystawiane zazwyczaj przez policję - możemy opłacić na miejscu zdarzenia. Funkcjonariusze posiadają nierzadko terminale płatnicze. Gdy jednak mobilna płatność nie jest możliwa należność możemy zapłacić na miejscu w gotówce. Zarówno mandat kredytowany, jak i zaoczny (wystawiony bez obecności sprawcy) można zapłacić drogą online. Istnieje także możliwość zlecenia przelewu w stacjonarnej placówce banku lub na poczcie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE