Domowe sposoby na infekcje intymne – czy są skuteczne?

Domowe sposoby na infekcje intymne – czy są skuteczne?

Infekcja intymna wymaga leczenia, najlepiej specjalistycznego, pod okiem lekarza ginekologa. To dość częsta przypadłość dotykająca kobiety w każdym wieku, dająca objawy w postaci bólu, świądu, upławów, a także podrażnienia pochwy. Pierwszym zwiastunem kłopotów jest zazwyczaj pieczenie, swędzenie, wydzielina o brzydkim zapachu. Im wcześniej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym szybciej ustąpią uciążliwe objawy, a infekcja nie przysporzy większych problemów. Większość zakażeń, stanów zapalnych pochwy i sromu wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia, podania leków, które może przepisać jedynie lekarz. Konieczne może okazać się również wykonanie badań w celu określenia charakteru infekcji, bo inaczej leczy się infekcję bakteryjną, pasożytniczą czy grzybiczą. Nie oznacza to jednak, że panie są zupełnie bezradne i nie mogą zacząć działać wcześniej, czyli jeszcze przed wizytą lekarską. Istnieje szereg sposobów, które pozwalają zwalczyć, jeśli nie samą infekcję, to jej przykre objawy. Wiedza na temat metod radzenia sobie z infekcjami intymnymi może okazać się więc bardzo przydatna. Czy domowe sposoby są skuteczne? Choć raczej nie wyleczą infekcji bakteryjnej, nie pomogą uporać się ze stanami zapalnymi pochwy, na pewno wspomogą proces leczenia, złagodzą ból, podrażnienie, zadziałają odkażająco, przeciwzapalnie. Warto więc wiedzieć, jak działać, gdy pojawia się infekcja intymna.

Pierwsze objawy, pierwsze działania

Żadnej infekcji intymnej nie należy bagatelizować, ponieważ może mieć bardzo dalekosiężne konsekwencje, jak problemy z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem. Szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży, gdyż zignorowany lub nieleczony stan zapalny może spowodować przedwczesny poród, a w skrajnych przypadkach poronienie. Stąd też słowa przestrogi kierowane do wszystkich kobiet, aby działały natychmiast, gdy tylko pojawią się charakterystyczne dolegliwości. Te zaś kojarzy większość pań, ponieważ infekcje intymne raczej nie omijają żadnej, zdarzają się podczas antybiotykoterapii, spadku odporności, w czasie ciąży czy okresie menopauzy. Pewne sytuacje sprzyjają „łapaniu” kolejnych infekcji: częste wizyty na basenie, nieodpowiednie środki do higieny intymnej, częste irygacje, które zaburzają naturalne środowisko pochwy, czy częste zmiany partnerów seksualnych. Bywają też choroby, które predysponują do rozwoju stanów zapalnych, wśród nich należy wymienić cukrzycę, ale także schorzenia, których podłożem są zaburzenia hormonalne. Niezależnie od przyczyny, w momencie pojawienia się oznak infekcji intymnej, konieczne jest podjęcie natychmiastowego działania. Co powinno zaniepokoić? Każda zmiana koloru, konsystencji czy zapachu wydzieliny z pochwy jest już sygnałem alarmowym. To jednak tylko jeden z objawów zachodzących w pochwie niekorzystnych zmian. O konieczności podjęcia leczenia może świadczyć dyskomfort podczas oddawania moczu czy w czasie stosunku, panie często skarżą się na ból, pieczenie, szczypanie czy świąd. Infekcję intymną można również poznać po podrażnieniu pochwy, które może objawiać się zaczerwienieniem, tkliwością, obrzękiem. Już pierwsze symptomy sugerujące stan zapalny powinny skłonić kobietę do działania: podania probiotyku, zmiany diety, odpowiedniej higieny i sięgnięcia po preparaty dostępne w aptece.

Skuteczność domowych sposobów na infekcje intymne

Globulki dopochwowe, kremy, maści, probiotyki doustne czy dopochwowe to preparaty, które można znaleźć w każdej aptece. Warto sięgnąć po nie jak najszybciej, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju infekcji. Niestety nie zawsze takie leczenie wystarczy, dlatego dobrze od razu skonsultować problem z lekarzem. Nawet jeśli ginekolog zaleci przyjmowanie innych leków, każda kobieta powinna zadbać o to, aby wspomóc organizm w walce z infekcją. W takiej sytuacji sprawdzą się nasiadówki lub irygacje. Warto sięgnąć po płyny do higieny intymnej na bazie specjalnie dobranych ziół. Można również pokusić się o przygotowanie wywarów z ziół, które należy wykorzystać podczas kąpieli. Koniecznie trzeba zadbać o dietę, wprowadzając nabiał, zwłaszcza jogurty naturalne, owoce, warzywa i kiszonki (kapustę, ogórki). Infekcjom sprzyja spożywanie dużych ilości węglowodanów, dlatego dobrze zrezygnować ze słodyczy, a przy okazji odstawić alkohol. To podstawowe sposoby walki z infekcją intymną, które sprawdzają się w każdym przypadku, dając dużo pozytywnych efektów. Jednak walka z bakteriami czy grzybami nie zawsze jest łatwa, dlatego wsparcie ginekologa jest zazwyczaj niezbędne. Zdanie się jedynie na domowe metody może skutkować nawrotem infekcji. Co ważne, to przecież lekarz ma możliwość pogłębienia diagnostyki, wykonania badania czystości pochwy, posiewu itp., które pozwalają jeszcze skuteczniej dobrać leczenie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE