Dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? To pytanie jest kluczowe podczas wyboru projektu domu. Warto zapoznać się z głównymi zaletami oraz wadami obu rozwiązań, aby podjąć jak najkorzystniejszą dla siebie decyzję.

Jak wybrać projekt domu?

Podczas wyboru najlepszego dla siebie projektu domu powinno się zwrócić uwagę na pewne szczególne aspekty. Przede wszystkim jest to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy. Dokumenty te określają pewne kluczowe cechy obiektów budowlanych, które odnoszą się do konkretnego terenu.

Dodatkowo podczas wyboru projektu należy wziąć pod uwagę również swój dostępny budżet, a także możliwości finansowe. Dzięki temu będzie możliwy wybór najlepszego projektu pod względem finansowym. Wśród najważniejszych aspektów związanych z budową lokalu mieszkalnego można również wyróżnić preferencje oraz potrzeby mieszkańców, którzy będą w nim zamieszkiwać. Dlatego powinno się zastanowić w tym przypadku nad takimi kwestiami jak kształt budynku, a także jego powierzchnia użytkowa i całkowita.

Duże znaczenie ma także liczba pomieszczeń w budynku oraz ich rodzaj. Układ w budynku powinien odpowiadać preferencjom jego użytkowników. Projekt powinien być również estetyczny i spełniać wymagania inwestorów pod tym względem.

Zalety domów parterowych

W obecnych czasach na rynku można znaleźć wiele projektów domów parterowych. Takie rozwiązanie ma szereg zalet, wśród których można wyszczególnić szybką oraz sprawną budowę. Domy parterowe także są tańszym rozwiązaniem niż domy piętrowe, ponieważ nie wymagają dodatkowych elementów konstrukcyjnych, takich jak na przykład stropy. W domu parterowym nie ma również schodów, co sprawia, że poruszanie się po nim jest niezwykle wygodne i komfortowe.

Wady domów parterowych

Domy parterowe mogą mieć również pewne niedoskonałości, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie. Przede wszystkim w przypadku domów parterowych wymagana jest większa działka niż przy domach piętrowych. Może to generować dodatkowe koszty. Duża powierzchnia ścian może również źródłem strat ciepła, dlatego wymagane jest zastosowanie efektywnego ogrzewania oraz prawidłowo stworzone docieplenie budynku.

Zalety domów piętrowych

Domy piętrowe to również bardzo korzystne rozwiązanie wśród wielu osób, ponieważ ma szereg pozytywnych stron. Domy piętrowe mają w odpowiedni sposób stworzony podział na strefy, co umożliwia zachowanie odpowiedniej intymności. Dodatkowo takie budynki mogą być stawiane na mniejszych działkach niż domy parterowe, co umożliwia uniknięcie większych kosztów związanych z zakupem działki. Domy piętrowe są w bardzo korzystny sposób doświetlone naturalnym światłem słonecznym, ponieważ w ich bryle znajduje się odpowiednio dopasowana liczba okien.

Wady domów piętrowych

Domy piętrowe mogą mieć również pewne wady, z którymi warto się zapoznać. Domy piętrowe są zazwyczaj droższe podczas budowy, ponieważ wymagane są w nich dodatkowe elementy konstrukcyjne. Wśród nich wymienia się na przykład stropy, wyposażenie dachu, a także odpowiednią izolację poddasza. W przypadku poddasza użytkowego warto również zwrócić uwagę na możliwość występowania zróżnicowanej wysokości pomieszczeń. W wielu z nich będą się znajdowały kłopotliwe skosy, które utrudnią ustawienie mebli zgodnie z własnymi preferencjami.

Jaka działka jest potrzebna, aby wybudować dom?

Wybór konkretnego rodzaju domu zależny jest przede wszystkim od posiadanej działki. Jeśli działka jest duża, ma odpowiedni kształt, a także nie znajduje się na niej zbyt duże nachylenie terenu, to można zdecydować się na wybór projektu domu, który będzie zgodny z indywidualnymi potrzebami oraz gustem. W tym przypadku możliwy jest wybór zarówno domu parterowego, jak i piętrowego. Dom parterowy będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku stosunkowo dużych działek, które nie mają na swoim terenie nachylenia.

Domy piętrowe to korzystniejszy pomysł, jeśli ma się do dyspozycji mniejszą działkę lub działkę, na której znajduje się większe nachylenie terenu. Wybór konkretnego projektu powinien być również dostosowany do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunków zabudowy, które obowiązują na danym terenie.

Artykuł opracowany we współpracy z pracownią architektoniczną - https://www.mgprojekt.com.pl

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE