Dom Nauczyciela ma 50 lat

Dom Nauczyciela ma 50 lat Fot. Urząd Miasta

Radomszczański Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego świętuje 50-lecie powstania Domu Nauczyciela. Podczas uroczystego spotkania przypomniano historię budowy Domu oraz wręczono odznaczenia i podziękowania zasłużonym członkom ZNP.

Gośćmi uroczystości byli m.in. Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc, wiceprezes Zarządu Okręgu Łódzkiego Krzysztof Baszczyński, honorowi prezesi oddziałów Kazimierz Pigoń i Marian Jedliński oraz członkowie ZNP w Radomsku.

- 50-lecie powstania Domu Nauczyciela to ważna chwila dla członków Związku Nauczycielstwa Polskiego, ale i dla wszystkich nauczycieli z terenu powiatu radomszczańskiego - mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Radomsku, Adam Młynarski.
- W 1968 roku powstał budynek, który był ośrodkiem kultury dla pracowników oświaty. 10-letnia historia jego powstawania to spontaniczna decyzja nauczycieli Ziemi Radomszczańskiej, którzy sami opodatkowali swoje wynagrodzenia  i zaczęli zbierać środki na powstanie tego Domu. Później decyzja władz o oddaniu w wieczyste użytkowanie działki, a 1965 rok to moment, kiedy rozpoczęła się budowa tego gmachu - przypomina Adam Młynarski.

Po wybudowaniu Domu Nauczyciela działało w nim wiele sekcji, chór, kabaret i koła zainteresowań. Łącznie 32 formy działalności kulturalnej. Prowadzone były także zajęcia dla dzieci nauczycieli przygotowujących się do egzaminów wstępnych do szkół wyższych. Tu także odbywały się pierwsze zajęcia informatyczne, w czasach kiedy komputery były rzadkością.

Uroczystość była okazją do podziękowań i odznaczeń zasłużonych członków ZNP. W 50. rocznicę istnienia Domu Nauczyciela wyrazy szacunku i podziękowanie otrzymał m.in. Kazimierz Pigoń, który wmurował akt erekcyjny budynku, a potem uroczycie oddał budynek pracownikom oświaty. Za zaangażowanie w działalność związkową podziękowania otrzymał Adam Młynarski, a  za wkład i pracę włożoną działalność w Klubie Nauczyciela podziękowano Wiesławowi Pierzakowi.

Gratulacje oraz wyrazy szacunku złożył także prezydent Jarosław Ferenc, który podkreślił niezwykłą rolę ZNP w krzewieniu kultury oraz wkład w historię miasta i całego kraju.

Dziś Dom Nauczyciela jest miejscem spotkań członków ZNP, ale przede wszystkim dla emerytowanych nauczycieli, którzy organizują spotkania,  uroczystości, a także  prowadzą chór „Emena”.

Info: Urząd Miasta w Radomsku

Więcej o:
dom nauczyciela znp jubileusz
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE