Dodatkowe 20 milionów dla szpitali w Łódzkiem

Dodatkowe 20 milionów dla szpitali w Łódzkiem

20 milionów złotych trafi do szpitali w Łódzkiem, które należą do sieci szpitali. Ryczałty szpitali wzrosną od 1 lipca. To oczekiwany przez dyrektorów szpitali powiatowych wzrost wyceny świadczeń m.in. w internie, kardiologii, ortopedii.

NFZ przeznaczy na sfinansowanie tej podwyżki ponad 302 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego i zostały podzielone pomiędzy województwa wg algorytmu na rok 2020.

 - Jest to kolejna w tym roku zmiana planu finansowego. W stosunku do wyjściowych 6 173 226 tys. zł., plan finansowy Łódzkiego oddziału wzrósł o ponad 221  mln zł.  Obecnie kwota przeznaczona na świadczenia zdrowotne dla pacjentów w Łódzkiem to 6 394 655 tys. zł. Pieniądze, które trafią do szpitali w Łódzkiem, na pewno bardzo się im przydadzą i poprawią ich kondycję finansową. Pomogą szpitalom w utrzymaniu kadry - informuje Artur Olsiński, dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

- Przeciętny wzrost wyniesie ok. 600 tys. zł, w przypadku największych podmiotów będzie to przeszło 2 mln zł.  Przygotowujemy stosowne aneksy, które  pozwolą szpitalom szybko odczuć tę zmianę finansową, która umożliwi pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych. Uruchomienie dodatkowych pieniędzy jest już tylko kwestią techniczną – dodaje.

W Łódzkiem w sieci szpitali są 34 szpitale, to w większości szpitale o znaczeniu powiatowym, ważne dla lokalnych społeczności i dla ochrony zdrowia w Łódzkiem. Dodatkowe 20 milionów złotych umożliwia kolejny wzrost ryczałtów w tym roku. W marcu ryczałty szpitali w sieci zwiększyły się o 116 milionów w porównaniu z rokiem 2019.

Łódzki NFZ otrzymał także z budżetu państwa osobną pulę pieniędzy na walkę z COVID 19.

Do szpitali w sieci szpitali z tej kwoty trafiło dotąd 51,5 mln zł. To wynagrodzenie m.in. za gotowość do opieki nad chorymi na COVID 19, ich leczenie, pretriage, testy w kierunku koronawirusa, pracę w punktach pobrań czy transport medyczny.

Pieniądze otrzymało już 26 szpitali w Łódzkiem. Najwięcej  pieniędzy, niemal 26 mln zł, otrzymał szpital jednoprofilowy w Zgierzu. 2,7 mln zł trafiło do Szpitala w Radomsku, 1,7 mln zł do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, 1,2 mln zł do Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie a 27 tys. zł do SSW w Piotrkowie Trybunalskim.

Więcej o:
szpital szpital radomsko pieniądze dla szpitala

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE