Dobór łóżka i materaca ma duże znaczenie dla naszego zdrowia

Dobór łóżka i materaca ma duże znaczenie dla naszego zdrowia

Zdrowy wypoczynek to podstawa, powie nam o tym każdy lekarz. Tym niemniej, nie zawsze mamy czas o niego zadbać. Śpimy na niewygodnych łóżkach i materacach, nie dbamy o odpowiednie wywietrzenie pomieszczenia z obawy przed insektami. Do tego dochodzi ilość bodźców, które nie pozwalają nam zasnąć.

Łóżko to miejsce, w którym jesteśmy w stu procentach bezbronni. Jednak to właśnie stuprocentowy relaks pozwala nam aktywnie myśleć o następnym dniu i sprawia, że jesteśmy silniejsi. W łóżku odpoczywamy, chorujemy, w łóżku zrzucamy też z siebie stres z całego dnia. Nie może więc być ono ani za twarde, ani za miękkie.

Jednak łóżko to nie wszystko – chodzi też o to, jak dbamy o codzienny rytuał zasypiania.

Z pomocą może przyjść nam ciepła kąpiel lub prysznic. Nie powinniśmy również spożywać posiłków o późnych godzinach, bo nasz żołądek nie będzie miał czasu na odpoczynek. Zdecydowanie nie wolno oglądać nam telewizora przed zaśnięciem, nie korzystajmy również z komputera ani telefonu komórkowego – emitowane przez nie sztuczne światło sprawia, że nasz mózg dostaje sygnał o tym, że nie czas na produkcję melatoniny.

Dobór materaca jest kluczowy

Kiedy już zadbamy o powyższe warunki, musimy postawić na wygodny materac. Musi mieć on szereg właściwości termoregulacyjnych, powinien również być niezbyt miękki i zdecydowanie niezbyt twardy. Mit o tym, że powinniśmy spać na płaskim podłożu wziął się stąd, że kiedyś produkowano materace z użyciem trawy morskiej, toteż trzeba było jakoś przekonać klienta do użytkowania go.

Dorosła, zdrowa osoba powinna zainwestować w materac o miękkości od H2 do H3. Dużo jednak zależy od naszego wzrostu i wagi, dlatego szczególną uwagę należy poświęcić wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniom. Materac Janpol będzie jednym z nich.

Łóżko do każdego pomieszczenia

Niezależnie od tego, jaki typ aranżacji wybraliśmy do sypialni, dobór łóżka będzie istotny. Jeżeli chcemy znaleźć coś, co będzie uzupełniało się kolorystycznie i właściwościowo z resztą pokoju, powinniśmy przejrzeć ofertę licencjonowanego sklepu. Dla przykładu, dobre łóżko jednoosobowe znajdziemy w tym miejscu: https://senpo.pl/lozka-jednoosobowe-male-i-duze/, a przy okazji dobierzemy sobie model, który będzie odpowiadał naszym gustom.

Reasumując, zarówno łóżko jak i materac stanowią podstawę dobrego snu, ale nie powinniśmy zaniedbywać też higieny wypoczynku. Czas na aktywność i przeglądanie Internetu zostawmy sobie na dzień, kiedy jeszcze mamy do czynienia ze światłem dzienny. Wieczór należy poświęcić przygotowaniom do snu!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE