Dni Kina: zapraszamy na przegląd filmów Jana Jakuba Kolskiego

Od piątku 15 marca w Miejskim Domu Kultury w Radomsku będzie można oglądać filmy wyreżyserowane przez Jana Jakuba Kolskiego, bohatera tegorocznych Dni Kina.

Od piątku 15 marca w Miejskim Domu Kultury w Radomsku będzie można oglądać filmy wyreżyserowane przez Jana Jakuba Kolskiego, bohatera tegorocznych Dni Kina.

 

Filmy będą prezentowane w dniach 15-21 marca (z wyjątkiem weekendu) o godzinie 16.00 w sali widowiskowej, a wstęp na pokazy jest wolny.

 

Prezentowane filmy to:

 

15 III - „Jańcio wodnik”

Na polnej drodze wędrowny dziad znajduje kobyłkę, która, obita i schorowana, zdycha. Dziad grzebie kobyłkę i rzuca klątwę na wioskę, w której zamęczono zwierzę. W wiosce mieszka Jańcio, filozof, człowiek kochający życie i swoją młodą żonę, Weronkę. Jańcio żyje w zgodzie z Bogiem i nie przypuszcza, że zostanie przez niego wystawiony na próbę. Przekonuje się o posiadanej mocy czynienia cudów. Zostawia swoją ciężarną żonę i rusza w świat, obiecując wrócić przed rozwiązaniem.


18 III - „Szabla od komendanta”,

W wiosce Będków żyje czterech dawnych legionistów i szwoleżerów, służących pod wodzą Komendanta. Przed laty za wojenne zasługi byli wielokrotnie odznaczani i nagradzani. Jeden z nich - Jakubek (B. Pawlak) - dostał od Komendanta szablę, którą chce zabrać do grobu. W dniu śmierci święty Piotr nie chce go jednak wpuścić z szablą do Nieba. Nakazuje mu pozbyć się broni. Jakubek jednak nie wyobraża sobie, jak można stanąć przed Komendantem bez szabli. Konflikt rozwiązuje na szczęście sam Komendant. Rozkazuje, by Jakubek wrócił do Będkowa i przekazał szablę wnukowi...


19 III - „Historia kina w Popielawach”

Film historyczny, w którym fakty mieszają się z baśnią. Opowieść o prototypie kamery filmowej, zbudowanym przez wiejskiego kowala w połowie ubiegłego wieku. W sto lat później urządzenie zostaje zniszczone podczas pożaru. Młody chłopak podejmuje się rekonstrukcji - i spotyka się ze sprzeciwem własnego ojca.


20 III -  „Daleko od okna”

Film nakręcony na podstawie reportażu Hanny Krall to opowieść o latach II Wojny Światowej - czasach lęku o własne życie, holokaustu, kolaboracji, miłości i śmierci.

Młode małżeństwo Jan i Barbara ukrywa Żydówkę Reginę. Ponieważ ich przyjaciel, policjant Jodła - często ich odwiedzający - jest kolaborantem, Regina musi się ukrywać w szafie. Okno oznacza dla niej śmierć. Po pewnym czasie między nią a Janem rodzi się uczucie. Regina zachodzi w ciążę. Aby nikt z miasteczka nie podejrzewał obecności obcej kobiety w domu Jana, Barbara - mimo że początkowo chciała zadenuncjować "obcą" - przychodzi jej z pomocą i "udaje" ciążę.

 

21 III - „Jasminum”

Do nietypowego klasztoru, gdzie każdy mnich ma swój własny zapach, przyjeżdża konserwatorka malarstwa z 5-letnią córką. Goście zaburzą panujący tam spokój.

 

Organizatorami Dni Kina są: I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku.

 

opis filmów pochodzą z serwisu www.filmweb.pl

Więcej o:
dni kina kino film jan jakub kolski
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE