Długi weekend sierpniowy na drogach

Długi weekend sierpniowy na drogach Fot. GIRD

Rozpoczyna się długi weekend sierpniowy, a wraz z nim na drogach spodziewane jest większe natężenie ruchu. Inspekcja Transportu Drogowego apeluje o rozwagę, dostosowanie prędkości do warunków ruchu i przestrzeganie ograniczeń w ruchu dla części ciężarówek o dmc powyżej 12 ton.

Pamiętajmy o zasadach brd

Większego ruchu pojazdów należy spodziewać się głównie na drogach, które prowadzą do miejscowości turystycznych. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, na wytypowanych odcinkach tras, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzić kontrole m.in. transportu ciężkiego. Szczególną uwagę będą zwracać na autokary wycieczkowe. Sprawdzana będzie trzeźwość kierujących, czas ich pracy i stan techniczny pojazdów. Inspektorzy będą też weryfikować, czy przestrzegane są ograniczenia w ruchu dla niektórych pojazdów o dmc powyżej 12 t.

Wszyscy kierowcy, nie tylko zawodowi, powinni przygotować się do wyjazdu. Warto zaplanować trasę, uwzględnić natężenie ruchu i występujące utrudnienia np. z powodu prowadzonych robót drogowych. Należy wziąć pod uwagę także prognozowane warunki atmosferyczne. Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdźmy stan techniczny samochodu, w tym sprawność świateł, jakość ogumienia i poziom płynów eksploatacyjnych. Gdy tylko poczujemy zmęczenie i znużenie długą jazdą, róbmy przerwy na odpoczynek. Zmęczenie i znużenie są wrogiem dla nawet najlepszego i mającego duże doświadczenie kierowcy.

Mobilne i stacjonarne kontrole prędkości

Inspekcja apeluje do wszystkich kierowców o ostrożność, rozwagę i stosowanie się do obowiązujących zasad i przepisów. Na drodze nie ma miejsca na brawurę, która jest przyczyną tragicznych wypadków. Oprócz inspektorów bezpieczeństwa na drogach będzie strzegło ponad pół tysiąca fotoradarów, odcinkowych pomiarów średniej prędkości i urządzeń rejestrujących wjazd na czerwonym świetle. Na najbardziej ruchliwych i niebezpiecznych trasach pojawią się również inspektorzy w nieoznakowanych radiowozach wyposażonych w fotoradary.

Od początku wakacji do końca lipca system CANARD zarejestrował 113,5 tys. wykroczeń, to o 53 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej, bo blisko 57 proc. wykroczeń to przekroczenia dozwolonej prędkości o 11-20 km/h. Niechlubnym rekordzistą jest kierujący pojazdem marki RENAULT, który w Wojszycach (pow. kutnowski) przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, jechał 161 km/h.

Kogo i kiedy obowiązują ograniczenia w ruchu?

Pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 12 t, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą poruszać się po drogach w określonych godzinach 12, 13, 14 oraz 15 sierpnia.

w piątek (12.08.2022) od godz. 18.00 do 22.00;
w sobotę (13.08.2022) od godz. 8:00 do 14.00;
w niedzielę (14.08.2022) od godz. 8.00 do 22.00;
w poniedziałek (15.08.2022) od godz. 8.00 do 22.00.
Z ograniczeń tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta, a także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych. Zakazy ruchu nie obowiązują również autobusów.

Ograniczenia w ruchu nie dotyczą także:

pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
pojazdów, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy;
oczekujących na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej o:
policja zakaz ruchu cieżarówka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE