Dlaczego Katowice powinny stać się Europejską Stolicą Kultury?

Dlaczego Katowice powinny stać się Europejską Stolicą Kultury?

Pod koniec marca dyrektorzy placówek kulturowych, funkcjonujących na terenie województwa śląskiego spotkali się, aby opowiedzieć o tym, czym się zajmują. A mianowicie od jakiegoś czasu starają się uzyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dla Katowic. Czy miasto ma szanse na ten tytuł? Sprawdzamy!

Katowice starają się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Dyrektorzy jednostek kulturowych wraz z władzami Metropolii starają się o jeden z najbardziej prestiżowych tytułów, jakie może otrzymać europejskie miasto. Warto przypomnieć, że Katowice starały się już o ten tytuł w 2016 roku, jednak starania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Pomimo porażki sprzed 6 lat działacze katowiccy nadal walczą o uzyskanie tytułu. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ od ostatniej edycji konkursu Katowice bardzo się zmieniły i to pod wieloma względami. Władze od wielu lat są zorientowane na to, aby pomagać mieszkańcom i polepszać ich jakość życia.

Osoby mieszkające w Katowicach z pewnością odczuwają różnice. W ciągu kilku lat władze i prywatni inwestorzy przyczyniają się do powstania wielu jednostek kulturowych, a także szerokiej oferty mieszkaniowej, o której więcej przeczytasz pod adresem: https://katowice.korczaka.mdr.pl/.

Działania od ostatnich lat spowodowały, że niegdyś miasto kojarzone wyłącznie z przemysłem i górnictwem obecnie przyciąga terenami zielonymi, ofertą kulturalną i udogodnieniami, których potrzebuje współczesny Europejczyk.

Jakie argumenty przemawiają za tym, aby Katowice uzyskały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029?

Wiele osób szeroko związanych ze sztuką, muzyką czy kinem przekonuje o tym, że Katowice już dawno powinny mieć tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wśród argumentów wymieniają atrakcyjny wizerunek miasta na tle regionu, zbudowanie infrastruktury między innymi kulturowej, akademickiej czy drogowej nieodbiegającej jakością od innych europejskich miast w Zachodniej Europie.

Aktywiści katowiccy zaznaczają, że nowe inwestycje były realizowane w znacznie krótszym czasie w porównaniu z innymi miastami. Nie sposób również nie wspomnieć o fakcie, iż miasto Katowice tak naprawdę przegrały w ostatniej edycji w samym finale, co potwierdza, że miasto było o krok od zdobycia tytułu.

Jakie miasta otrzymały tytuł Europejskiej Stolica Kultury?

Konkurs Europejskiej Stolica Kultury odbywa się blisko od 30 lat. Tym tytułem cieszą się już dwa polskie miasta – w 2000 roku tytuł otrzymał Kraków, natomiast w 2016 roku otrzymał Wrocław. Niestety od tego czasu inne miasta nie otrzymały tytułu, tak więc Polsce zaczyna doskwierać już zbyt długa przerwa.

W 2023 roku tytuł trafił do trzech miast, takich jak Timișoara (Rumunia), Veszprém (Węgry) oraz Eleusis (Grecja). Z pewnością część czytelników zastanawia się, dlaczego Katowicom tak zależy na tytule? Ponieważ miasto zdobywające tytuł zostaje na okres 12 miesięcy animatorem życia kulturalnego całej Unii Europejskiej i ma okazję zaprezentować swoje walory i dziedzictwo na arenie międzynarodowej.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE