Dlaczego białko na redukcji? Czy odżywka białkowa to najlepsze białko?

Dlaczego białko na redukcji? Czy odżywka białkowa to najlepsze białko?

Prawidłowe spożycie białek to jedna z podstawowych zasad redukcji. Warto sprawdzić czy musisz sięgać po odżywkę białkową by wspierać organizm.

Po co nam białko?

Proteiny to jeden z podstawowych makroskładników, pełniących w naszym organizmie rolę budulcową, transportową i energetyczną.
Z białek składa się każda komórka ludzkiego ciała - czy to cząsteczek masy mięśniowej, włosa, czy przeciwciał współtworzących układ odpornościowy. To dzięki białkom transportowany jest tlen w naszej krwi, a procesy trawienne mogą zachodzić dzięki enzymom, będących również cząstkami białkowymi.

Dlaczego na redukcji potrzebujemy więcej białek?

Redukcja tkanki tłuszczowej zawsze musi opierać się o podstawowy aspekt - deficyt energetyczny. Może on być wygenerowany poprzez zmniejszenie spożycia pokarmów, zwiększenie ilości aktywności fizycznej lub oba z tych czynników, niezaprzeczalną koniecznością pozostaje jednak to, że deficyt wystąpić musi. Minus kaloryczny owszem, wspiera utratę masy ciała, zwiększa jednak ryzyko utraty masy mięśniowej. By zmniejszyć to ryzyko - często proponuje się wzrost spożycia protein, które charakteryzuje silne działanie antykataboliczne (ograniczające rozpad tkanek mięśni).

Ile białka na redukcji?

Przede wszystkim warto podkreślić, że białko powinno znajdować się w każdym głównym (a optymalnie w każdym w ogóle) posiłku - to jeden z elementów wiodących umożliwiających skomponować pełnowartościowy posiłek. Przeciętny Kowalski potrzebuje ok. 0,9g/kg masy ciałą, uprawiając sporty siłowe powinniśmy zapewniać ok 1,6-2g/kg m.c., a w czasie trwania redukcji nawet do 2,5g/kg m.c.

Po co stosować odżywki białkowe?

Odżywka białkowa to jedno z najłatwiej dostępnych źródeł białka. Dodatkowym ułatwieniem jest dostępność produktów bez laktozy i z bardzo niewielką zawartością tłuszczu. Atrakcyjne cenowo, smakowo, wizualnie, bezpieczne mikrobiologicznie i szybkie w przygotowaniu - idealne cechy porcji białka.

Rodzaje odżywek białkowych

Podstawowe różnice pomiędzy odżywkami białkowymi to źródło pochodzenia protein - na rynku dostępne są zarówno odżywki oparte o białka zwierzęce, jak również roślinne.

Wśród białek odzwierzęcych najpopularniejsze są białka serwatki (whey), a wśród nich WPC - koncentrat białek serwatkowych, WPI - izolat białek serwatkowych i WPH - hydrolizat białek serwatkowych. Inną frakcją białek mlecznych jest kazeina - białko długowchłanialne, idealne na noc. Na rynku znajdziemy także białka wołowe i pochodzące z jajek. Wśród białek roślinnych królują białka soi, ale natkniecie się również na proteiny pozyskiwane z grochu, ryżu czy konopi.

Czy białko w proszku zawsze jest potrzebne?

Na pewno jest bardzo wygodne i niejednokrotnie może nam ułatwić życie, jednak czy będzie niezbędne? Oczywiście, że nie. Teoretycznie niemal w każdej sytuacji możemy poradzić sobie bez zastosowania specjalistycznych odżywek i suplementów diety, nie zawsze jednak będzie to optymalne rozwiązanie.

Wystarczy, że wyobrazicie sobie sytuację kiedy wracając z treningu lub po męczącym dniu w pracy chcecie zapewnić swojemu organizmowi dowóz budulca najwyższej jakości, a na horyzoncie korki, upał i kolejne spotkania biznesowe... Jasne, możecie sięgnąć po tuńczyka czy makrelę w puszce, możecie mieć w bagażniku elektryczną lodówkę turystyczną, a w niej gotowe spaghetti, możecie pochłonąć serek wiejski, czy jednak można porównywać te alternatywy z komfortem wypicia świeżo przygotowanego, chłodnego, smacznego koktajlu proteinowego? Niespecjalnie. W skrócie - poradzisz sobie bez białka w proszku niemal zawsze, ale w niektórych sytuacjach będzie zwyczajnie trudniej.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE