W dzisiejszych czasach planowanych i realizowanych jest wiele inwestycji. W wielu przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie wielkopowierzchniowych pomiarów. Można to zrobić za pomocą skanerów laserowych z pokładów platform lotniczych. W artykule wyjaśniamy, dla kogo polecane są lotnicze zdjęcia wielospektralne.
Współcześnie nikt nie chce marnować czasu i pieniędzy na niezbyt precyzyjne i długotrwałe zbieranie danych o wybranym terenie. Zarówno instytucje (planowanie przestrzenne GIS), jak i prywatni inwestorzy preferują korzystanie z najnowszych technologii, które dostarczą dokładne dane w błyskawicznym czasie. Przykładem są lotnicze zdjęcia wielospektralne, które pozwalają na uzyskanie informacji o wskazanym obszarze. Zdjęcia wielospektralne lotnicze bardzo skracają czas projektów. Poza tym technologia full-waveform umożliwia zebranie niezliczonej wręcz ilości informacji, co ma kluczowy wpływ na interpretację danych.
Komu przydadzą się lotnicze zdjęcia wielospektralne?
Tego typu usługi przydadzą się wszędzie tam, gdzie planowana jest inwestycja o dowolnej wielkości. Może to być na przykład budowa dużego osiedla mieszkaniowego, budowa fabryki, inwestycje wodno-lądowe i tym podobne. Pomiary lotnicze laserowe są dobrym rozwiązaniem dla zarządzania terenami leśnymi i rolnymi. To również znaczne ułatwienie dla archeologów, którzy zamierzają rozpocząć prowadzenie prac wykopaliskowych lub poszukują różnych legendarnych obiektów. Przykładem może być poszukiwanie zaginionych piramid Majów lub innych kultur z czasów starożytnych, zwłaszcza na terenach mocno zalesionych (dżungla). Usługa jest też rekomendowana dla projektów ekologicznych, zwłaszcza w sytuacjach, w których czas ma największe znaczenie.
Skanowanie laserowe ALS i inne profesjonalne usługi
ALS, czyli lotniczy skaning laserowy, jest najczęściej wykorzystywany do wielkopowierzchniowych pomiarów. Inne rodzaje skanowania laserowego to:
- ULS (bezzałogowy) - służy do wykonywania pomiarów przy średnich powierzchniach (typu kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych).
- MLS (mobilny) - służy do pomiarów obiektów określanych jako liniowe (kolej, drogi, nabrzeże).
- TLS (naziemny) - najczęściej dotyczy pomiarów budynków, a także innych obiektów.
Innowacyjne technologie do realizowania pomiarów (i nie tylko) zyskują na popularności. Branża stale się rozwija, dzięki czemu każdy inwestor lub urząd może zapomnieć o długich terminach związanych z czekaniem na niezbędne dane. Więcej informacji o usługach można sprawdzić na stronie Gispro.