Dieta wegetariańska – zasady

Dieta wegetariańska – zasady

Wegetarianie kiedyś nazywani byli jaroszami, ludzie patrzyli na nich trochę krzywo, a trochę z przymrużeniem oka. Bo jak można rezygnować dobrowolnie ze smacznej szyneczki czy dobrego schabowego? Dzisiaj wegetarianizm to dieta, światopogląd, styl życia. Coś większego i dużo lepiej rozumianego – między innymi dzięki ciągłym badaniom na temat wpływu mięsa na zdrowie. Jakie są zasady diety wegetariańskiej? Czy rzeczywiście jest ona dobra dla organizmu?

O co chodzi w wegetarianizmie?

Dieta wegetariańska stała się mniej tajemnicza dla osób, które nadal nie wyobrażają sobie wykluczenie spożywania mięsa. Dla tych, które są otwarte na świat i dietetyczne nowinki, mają już zapewne pierwsze doświadczenia z dietą roślinną za sobą. Jednak powiedzmy o tym raz jeszcze. Dieta wegetariańska to sposób żywienia, który opiera się na składnikach roślinnych, nabiale, a czasem jajkach, z wyłączeniem mięsa ptaków, ssaków i ryb oraz owoców morza, a także zwierzęcej krwi i tłuszczu. Tak, kaszanka, czernina i smalec również są odrzucone z jadłospisu wegetarian. Niektórzy na tej diecie dopuszczają spożywanie mięsa ryb oraz owoców morza. Jest to tak zwany pescowegetarianizm. Inni z kolei wykluczają jajka, choć dietę uzupełniają mlekiem i przetworami mlecznymi. To laktowegetarianizm. Odmian wegetarianizmu jest całkiem sporo i każdy, kto chce zrezygnować ze spożywania mięsa, z pewnością znajdzie dla siebie taką dietę, która będzie mu odpowiadać.

Zastępowanie mięsa w diecie wegetariańskiej

Przeciwnicy wegetarianizmu najczęściej przywołują odwieczny argument przeciwko „nienaturalnemu” w ich mniemaniu niejedzeniu mięsa. Jest to oczywiście argument białkowy, a zatem twierdzenie, że białko pełnowartościowe – zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne – to wyłącznie białko pochodzenia zwierzęcego. Ta teza została jednak obalona. Wystarczy odpowiednio łączyć produkty roślinne, na przykład orzechy/nasiona z produktami zbożowymi, słonecznik ze szpinakiem, kukurydzę z fasolą czy rośliny strączkowe z produktami zbożowymi. Nie trzeba mocno się gimnastykować, by rzeczywiście dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych aminokwasów, które do tego czasu „zawłaszczone” były przez mięsożerców. Należy jednak pamiętać, że dieta wegetariańska, tak samo jak każda inna, jeśli jest prowadzona nierozważnie, może być szkodliwa dla zdrowia.

Dieta wegetariańska i zasady zdrowego żywienia

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Jak najbardziej. O ile, jak wspomnieliśmy powyżej, wprowadza się ją z głową. A co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkim różnorodność. Tak, im bardziej różnorodna, bogata jest Twoja dieta wegetariańska, tym lepiej. Owoce, warzywa, nasiona, orzechy, kasze i inne produkty zbożowe, a także nabiał i jajka – to wszystko warto jeść chętnie, miksując połączenia i szukając nowych inspiracji. Im bardziej zróżnicowana jest dieta, tym lepiej dla naszego organizmu. Z tym jednak w praktyce bywa gorzej niż w teorii. Dlatego wiele osób prosi dietetyków o tworzenie jadłospisów bądź decyduje się na catering wegetariański, taki jak Dziewiąta Planeta, by uniknąć błędów żywieniowych. To mądre. Dużo mądrzejsze, niż przyjmowanie, że wystarczy wykluczyć mięso z diety, by być zdrowszym.

Wiesz już, z czym je się dietę wegetariańską. W takim razie najwyższy czas, by wypróbować ją na własnym żołądku. A nuż stwierdzisz, że to idealna dieta dla Ciebie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE