Dieta na wątrobę - co powinien jeść chory?

Dieta na wątrobę - co powinien jeść chory?

Codzienne nawyki żywieniowe mogą pomóc nam pozbyć się nie tylko zbędnych kilogramów, ale również potrafią bardzo pozytywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu i wspomagać leczenie chorób. Każde schorzenie wątroby jest niebezpieczne dla człowieka, ponieważ narząd pełni wiele istotnych funkcji - dowiedz się, czym jest dieta na wątrobę.

Dlaczego wątroba jest tak ważna?

Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka, który w ogromnej mierze odpowiada za prawidłowe oczyszczanie organizmu. Decyduje o produkcji żółci, która metabolizuje tłuszcze oraz gromadzi wszelkie szkodliwe substancje, takie jak składniki leków, alkohol, nikotyna.

Wątroba to narząd silnie oddziałujący na nasze samopoczucie, to ona przekształca glikogen w glukozę, która daje nam energię. Co więcej, wspomniany gruczoł magazynuje witaminy oraz żelazo, a także pełni funkcję odpornościową w organizmie. Zły sposób odżywiania się, używki, niezdrowy tryb życia bardzo negatywnie wpływają na wątrobę, przez co nie jest trudno o jej uszkodzenie. Jeśli nasza wątroba nie jest w najlepszym stanie, wówczas warto zapoznać się z zasadami diety wątrobowej.

Jak odżywiać się, aby zadbać o wątrobę?

Dieta dla osób z uszkodzoną wątrobą jest niezwykle zdrowa i może ją stosować każdy, nie tylko osoby borykające się ze schorzeniami wątroby. Zakłada spożywanie posiłków lekkostrawnych, nieprzetworzonych, a także całkowicie eliminuje potrawy smażone. Przy diecie na wątrobę niewskazane jest spożywanie alkoholu, który pogarsza stan tego narządu. Co więcej, do minimum powinniśmy ograniczyć słodycze, sól, ostre przyprawy oraz produkty wywołujące wzdęcia. Staramy się jeść spore ilości warzyw, owoców, a także włączamy do naszej codzienności dużo odtłuszczonego mleka i chudych serów.

Dieta na zdrową wątrobę to nie tylko spożywanie konkretnych produktów i ograniczenie innych, ale również określony sposób jedzenia dań.

Najważniejszy jest spokój - posiłek spożywamy na siedząco, bez pośpiechu i najlepiej również bez rozpraszaczy, takich jak telewizor, czy telefon. Przy diecie wątrobowej lepiej jeść większą ilość małych posiłków niż 3 duże porcje. Nie zapominamy również o odpowiednim nawodnieniu - przyjmuje się, że dorosły człowiek musi dostarczać około 1,5-2l wody dziennie, ta ilość zwiększa się, gdy jesteśmy aktywni fizycznie lub spożywamy sporo błonnika lub pijemy napoje moczopędne, np. napary ziołowe. Pamiętamy również o odpowiedniej suplementacji, takimi witaminami, jak: A, D, E oraz K.

Zwróć uwagę na makroskładniki

Jednym z objawów problemów z wątrobą jest szybka utrata masy ciała, która wynika z deficytu białkowo - energetycznego. Właśnie dlatego w diecie dla osób z uszkodzoną wątrobą ważne jest nie tylko co i jak jemy, ale również ile kalorii dostarczamy z pożywienia. Przy schorzeniach wątroby skupiamy się przede wszystkim na dostarczeniu odpowiedniej ilości białka, ponieważ to ono odpowiada za regenerację tkanek. Nie zapominamy o węglowodanach, ale z kolei tłuszcze ulegają sporemu ograniczeniu, zwłaszcza jeśli towarzyszy nam ciężka niewydolność wątroby.

Podsumowując, zdrowe nawyki żywieniowe mogą naprawdę pomóc nam radzić sobie ze schorzeniami wątroby poprzez łagodzenie ich objawów. Zainteresowane osoby powinny koniecznie zajrzeć na stronę https://zywieniemaznaczenie.pl/, na której znajdziemy liczne porady, dane i informacje właśnie na temat prowadzenia zdrowego trybu życia.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE