Dieta ketogeniczna: jak działa ketoza?

Dieta ketogeniczna: jak działa ketoza?

Dieta ketogeniczna zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Choć założenia diety z pozoru mogą wydawać się skomplikowane, utrzymanie organizmu w stanie ketozy jest łatwe i przynosi wiele korzyści.

Co to jest ketoza?

Ketoza jest stanem, w którym organizm czerpie energię nie z cukru, jak ma to miejsce w przypadku stosowania tradycyjnej diety, a z tłuszczu, który gromadzi się w tkankach. Dieta keto jest szczególnie polecana osobom, które nie mogą poradzić sobie ze zrzucenie zbędnych kilogramów. Najprościej ujmując, dieta keto polega na tym, że organizm spala tłuszcz...jedząc tłuszcze. Redukcja tkanki tłuszczowej to tylko jedna z długiej listy zalet diety ketogenicznej.

Keto jadłospis

Osoby, które dowiadują się o zaletach diety ketogenicznej, często zniechęca fakt jakoby keto jadłospis wymagał wykonywania precyzyjnych obliczeń. Rzeczywiście, w początkowym etapie diety, który określany jest mianem keto adaptacji, trzeba przygotować się na konieczność ważenia produktów i sumowania zawartych w nich makroelementów. Doświadczeni zwolennicy diety keto zapewniają jednak, że po pewnym czasie komponowanie ketogenicznych posiłków jest całkowicie możliwe bez drobiazgowego ważnego i liczenia każdego z produktów.

Jak wprowadzić się w stan ketozy?

Pytanie o to jak wprowadzić organizm w stan ketozy nurtuje każdego, kto zainteresował się korzyściami płynącymi z takiego właśnie sposobu odżywiania. Ketoza to stan organizmu, który należy osiągać stopniowo. Każdy nowy użytkownik keto diety musi przejść przed okres adaptacji, w czasie którego organizm przestawia się z odżywiania glukozowego na odżywianie ketogeniczne.

Zakłada się, że w okresie adaptacji makroelementy, które przyjmujemy w posiłkach w ciągu jednego dnia, powinny być rozłożone w następujący sposób: 75% tłuszcze, do 20% białka oraz 5% węglowodanów. Okres adaptacji trwa około 3-4 tygodni - warto zaopatrzyć się w glukometr ketonowy, aby regularnie sprawdzać ilość ketonów we krwi. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety ketogenicznej i poznać jej sekrety, zajrzyj na: https://dieta-ketogeniczna.com.

Jak utrzymać stan ketozy?

Pomyślne przejście przez okres adaptacji to jeszcze nie jest moment, w którym możemy odłożyć wagę, kalkulator i glukometr. Wejście w ketozę to jedno, a znalezienie idealnych proporcji makroelementów to zupełnie inna sprawa. Warto pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny, dlatego należy stale kontrolować ilość spożywanych makroelementów oraz sprawdzać liczbę ciał ketonowych we krwi do chwili znalezienia idealnego modelu odżywiania dla siebie.

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

Lista zalet stosowania diety ketogenicznej jest naprawę długa. Niewątpliwym i najbardziej zauważalnym efektem odżywiania ketogenicznego jest redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wiele osób bezskutecznie próbuje zrzucić nadprogramowe kilogramy za pomocą jednej z modnych diet. Keto nie jest dietą, a stylem życia i przynosi wymierne korzyści nie tylko w zakresie odchudzania.

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie zdrowych, nienasyconych tłuszczy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i usprawnienie funkcji poznawczych. Wiele badań potwierdza korzystny wpływ diety ketogenicznej na leczenie chorób neurogennych, takich jak padaczka, depresja czy stany lękowe.

Kto powinien unikać ketozy?

Oczywiście dieta keto nie jest rozwiązaniem wszystkich zdrowotnych bolączek. Istnieje szereg dolegliwości, przy których wprowadzanie organizmu w stan ketozy mogłoby zaognić istniejący problem.

Dieta ketogeniczna, a zwłaszcza jej początkowe etapy, zmuszają wątrobę to nieco większej aktywności. Osoby, które cierpią na dolegliwości związane z tym narządem, powinny skonsultować możliwość przejścia na ketozę z lekarzem. Przeciwwskazaniem do stosowania diety keto są także poważne schorzenia w obrębie nerek.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE