Deweloper — jak sprawdzić jego wiarygodność?

Deweloper — jak sprawdzić jego wiarygodność?

Planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego? Przed Tobą wyzwanie znalezienia dewelopera, który nie zawiedzie Twoich oczekiwań. Aby nie popełnić błędu, musisz wiedzieć, jak sprawdzić, czy masz do czynienia z wiarygodnym kontrahentem. Które działania dewelopera powinny wzbudzić Twoje podejrzenia, a które będą świadczyć o rzetelności i uczciwości? Jak sprawdzić, czy deweloper wywiązuje się z obietnic danych swoim klientom? Podpowiadamy kilka technik, dzięki którym skutecznie zweryfikujesz wiarygodność potencjalnego kontrahenta.

Zweryfikuj doświadczenie dewelopera

Dokonując zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, chcemy mieć pewność, że przeprowadzamy transakcję z podmiotem, który zna się na rzeczy. Doświadczenie dewelopera może wiele powiedzieć nam na temat tego, jak skończyły się dotychczasowe jego przedsięwzięcia. Analizę tego aspektu działalności warto zacząć od sprawdzenia, jak długo dany podmiot działa na rynku i ile inwestycji w tym czasie wybudował. Sprawdzając dewelopera pod kątem doświadczenia, zwróć także uwagę na to, obiekty jakiego przeznaczenia wznosił on dotąd.

Informacje o inwestycjach znajdziesz na stronie internetowej dewelopera, ale wiedzy na ich temat szukaj także w innych miejscach, na przykład lokalnych mediach. Sprawdź także, gdzie dotychczas działał dany podmiot. Firmy funkcjonujące w obrębie jednej lokalizacji (na przykład Republika Wnętrz działająca na terenie Wrocławia i okolic) dobrze znają specyfikę i potrzeby lokalnego rynku, dlatego podejmowane przez nie przedsięwzięcia częściej doceniane są przez nabywców.

Zapoznaj się z opiniami o deweloperze

Opinie o deweloperze mogą wiele powiedzieć na temat jego stosunków z nabywcami mieszkań. Poszukując dewelopera, sprawdź, jak rynek ocenia pracę interesujących Cię podmiotów. Sprawdź, na jakie kwestie zwracają uwagę osoby dzielące się swoimi opiniami. Czytając opinię, poświęć uwagę nie tylko tym odnoszącym się do jakości gotowych mieszkań, lecz także tych dotyczących kontaktu z deweloperem i samego procesu transakcji. Sprawdź, czy Twój potencjalny kontrahent wywiązywał się z przyrzeczeń danych przyszłym mieszkańcom, a podejmowane przez niego działania nie wiązały się ze szkodą dla nich.

Upewnij się, że deweloper cieszy się renomą na lokalnym rynku

Jeśli deweloper działa na danym rynku od lat, z pewnością jego działalność nie pozostaje niedostrzeżona. Sprawdź, w jaki sposób postrzegany jest w okolicach, w których wznosi swoje obiekty. Zajrzyj do lokalnych serwisów w sieci i poszukaj informacji, które mają związek z danym podmiotem lub osobami odpowiedzialnymi za działalność firmy, na przykład zasiadającymi w jej zarządzie. Źródłem opinii mogą być także blogi dotyczące wydarzeń w danej okolicy, rankingi czy artykuły prasowe. Skorzystaj z wyszukiwarki, by odnaleźć interesujące Cię informacje.

Wysłuchaj głosu mieszkańców

Zbierając opinie o deweloperze, możesz również oddać głos mieszkańcom i poprosić ich, by podzielili się swoimi doświadczeniami. Ich zdanie będzie cennym źródłem wiedzy na temat wygody mieszkania w danym miejscu, kosztów życia czy specyfiki danej okolicy. Z mieszkańcami możesz porozmawiać na tworzonym przez nich forum lub grupie na Facebooku. Możesz także wybrać się do jednej ze zrealizowanych inwestycji i przeprowadzić wywiad środowiskowy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE