Detoks – pierwszy krok do trzeźwości

Detoks – pierwszy krok do trzeźwości Fot. pixabay.com

Detoks poalkoholowy. Na czym polega? Jak przebiega? Czy wystarczy przejść kilkudniową detoksykację, aby przestać pić? Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, właściciel Wolmed Sp. z o.o. w Dubiu k. Bełchatowa.

Detoks poalkoholowy to proces oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych substancji, które gromadzą się w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu. Detoksykacja jest ważnym etapem w procesie zdrowienia i powrotu do równowagi po uzależnieniu od alkoholu. Podstawowym celem detoksu jest usunięcie alkoholu z organizmu i jego metabolitów oraz złagodzenie objawów odstawiennych, które mogą wystąpić w tym czasie. Alkohol jest bowiem toksyczną substancją, która może uszkadzać narządy wewnętrzne, zwłaszcza w przypadku długotrwałego i nadmiernego spożycia. Objawy odstawienia alkoholowego bywają różne i mogą obejmować drżenie rąk, nudności, zaburzenia snu, niepokój, nadmierne pocenie się, a w niektórych przypadkach nawet drgawki. Detoks poalkoholowy ma na celu złagodzenie tych objawów, umożliwiając osobie bezpieczne i kontrolowane przejście przez ten trudny okres.

Podczas detoksu pacjent może otrzymywać różne rodzaje farmakologicznego wsparcia w zależności od jego indywidualnej sytuacji klinicznej. Lekami najczęściej stosowanymi w detoksie poalkoholowym są benzodiazepiny. Mają działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe. Pomagają łagodzić objawy abstynencyjne, takie jak niepokój, drżenie, napięcie mięśniowe i ryzyko napadów padaczkowych. W przypadku pacjentów z wysokim ryzykiem ich wystąpienia, mogą być też przepisywane leki przeciwdrgawkowe. Ze względu na to, że alkohol może powodować uszkodzenie wątroby, lekarze podają pacjentom leki wspierające jej funkcję, jak np. heparegen, czy essentiale forte. Z kolei w przypadku silnych nudności i wymiotów, które mogą występować podczas detoksu poalkoholowego, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwwymiotnych. Niezbędne jest też uzupełnienie elektrolitów, m.in. potasu, sodu i magnezu. Decyzje dotyczące farmakoterapii powinny być podejmowane przez lekarza, który dokładnie oceni stan zdrowia pacjenta i uwzględni jego indywidualne czynniki ryzyka oraz objawy abstynencyjne.

Detoks stanowi często pierwszy etap w procesie leczenia uzależnienia od alkoholu. Usunięcie alkoholu z organizmu i złagodzenie objawów odstawienia daje pacjentowi szansę na rozpoczęcie terapii. Terapeuta uzależnień może pomóc pacjentowi zrozumieć przyczyny i konsekwencje nadużywania alkoholu oraz rozwijać zdrowsze strategie radzenia sobie z trudnościami. Pacjent może skorzystać z terapii grupowej (np. podczas pobytu w ośrodku terapii uzależnień, jakim jest Klinika Wolmed), uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia, takich jak spotkania AA. Ważne jest zapewnienie sobie wsparcia społecznego, wymiana doświadczeń i uczenie się od innych osób w podobnej sytuacji. Ponadto, wiele programów leczenia alkoholizmu, oferuje edukację na temat skutków nadużywania alkoholu oraz naukę zdrowszych strategii radzenia sobie i umiejętności relacyjnych. W naszym ośrodku taką wiedzę pacjenci otrzymują uczestnicząc w wykładach oraz warsztatach terapeutycznych. Duże znaczenie ma też wsparcie rodziny, przyjaciół i bliskich osób, ponieważ tworzenie zdrowego, wspierającego środowiska może zwiększyć szanse na trwałą abstynencję. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić pacjentowi farmakologiczne wsparcie. Istnieją leki, które mogą pomóc zmniejszyć głody alkoholowe lub złagodzić niektóre objawy odstawienia.

Ważne jest, aby zrozumieć, że każda osoba jest inna, a skuteczność metod leczenia może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb. Długotrwała abstynencja i zdrowie wymagają zwykle wielu elementów terapeutycznych i długotrwałego zaangażowania w proces zdrowienia.

Więcej na: www.wolmed.pl

Więcej o:
klinika wolmed wolmed sławomir wolniak detoks alkoholowy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE