Defibrylator zamontowany w budynku starostwa

Defibrylator zamontowany w budynku starostwa Fot. Starostwo Powiatowe

Defibrylator AED, czyli urządzenie, które może uratować życie zainstalowany został na parterze gmachu Starostwa Powiatowego w Radomsku.

Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy impulsami prądu o odpowiedniej energii. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, przepływających przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy. Dzięki temu urządzeniu w wielu przypadkach można uratować życie człowiekowi, który np. z różnych przyczyn zasłabł, omdlał, dostał zawału serca, czy udaru.

- Starostwo Powiatowe w Radomsku jest jednym z niewielu urzędów w mieście, wyposażonych w takie urządzenie. Jest ono przystosowane do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Jeden z pracowników starostwa ma uprawnienia ratownika medycznego, ukończył kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Jeden ratownik to jednak za mało - informuje w komunikacie starostwo.

W najbliższym czasie szkolenie w zakresie obsługi defibrylatora i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ma przejść większość urzędników. Szkolenia planowane są na lipiec. Defibrylator zakupiono wraz z zestawem treningowym oraz matą szkoleniową.

Całość wraz z profesjonalnym zestawem do ratownictwa medycznego (PSP R1), wyposażonym m. in. w środki opatrunkowe przydane w razie wypadków, kosztowała 10 900 zł.

Co ważne, urządzenie może być stosowane nawet gdy w pobliżu nie ma fachowego ratownika lub pracownika. Zainstalowany w starostwie model defibrylatora jest w pełni zautomatyzowany, może być używany nawet przez osoby, które nie mają przeszkolenia medycznego, ponieważ urządzenie „krok po kroku” wydaje polecenia, jak powinna zachować się osoba udzielająca pomocy. Potrzebujący znajdzie go na ścianie w holu zaraz przy wejściu do starostwa.

Więcej o:
starostwo powiat defibrylator
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE