(De)reforma oświaty to problem dla samorządu

(De)reforma oświaty to problem dla samorządu Fot. ilustracyjne/sxc.hu

Wielka reforma oświaty, a przez niektórych zwana deformą oświaty, wchodzi w życie. Przeforsowana przez rząd PiS i odpowiedzialną za to minister Annę Zalewską (de)reforma oświaty to głównie zmartwienie dla samorządu.

Pieczę nad szkołami średnimi w powiecie radomszczańskim sprawuje starostwo. I to właśnie w starostwie myślą jak w szkołach średnich od 1 września, zmieścić 2 155 (absolwenci III klasy gimnazjum - 1041, absolwenci klasy ósmej szkoły podstawowej - 1114) uczniów klas pierwszych.

W związku z naborem podwójnego rocznika do szkół średnich, odbyło się zebranie dyrektorów szkół prowadzonych przez powiat z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Radomsku, wicestarostą Jakubem Jędrzejczakiem i Grzegorzem Szymczykiem naczelnikiem Wydziału Edukacji.

Dyrektorzy szkół przedstawili na zebraniu informację na temat możliwości przyjęcia uczniów do klas pierwszych w oparciu o aktualne warunki lokalowe. Wicestarosta Jakub Jędrzejczak poinformował dyrektorów szkół, iż w tym roku w prowadzonym naborze do klas pierwszych zostanie zwiększona liczba uczniów w klasie z 32 na 34. Powiat Radomszczański powinien przygotować miejsca w klasach pierwszych dla wszystkich absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Po spotkaniu przedstawiciele powiatu, wspólnie z dyrektorami poszczególnych szkół dokonali przeglądu pomieszczeń w szkołach celem adaptacji i przebudowy różnych pomieszczeń na sale dydaktyczne.

W wyniku tej analizy dyrektorzy szkół przesłali do Starostwa Powiatowego w Radomsku wnioski zawierające kosztorysy dotyczące remontów i wyposażenia dodatkowych pomieszczeń na sale lekcyjne.

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego na posiedzeniu w dniu 16 stycznia, w oparciu o wnioski dyrektorów szkół, podjął decyzję o przekazaniu następujący kwot: 180 137 zł na remonty pomieszczeń i 116 230 zł na ich wyposażenie. W wyniku tych działań zostanie przygotowanych dodatkowo 9 klas lekcyjnych.

Po tej adaptacji szkoły ponadgimnazjalne będą mogły przyjąć 63 oddziały do klas pierwszych. Daje to w sumie 2 143 miejsca, co oznacza w praktyce zabezpieczenie nauki dla wszystkich absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.

Nabór do szkół w powiecie radomszczańskim:

I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku 9 klas pierwszych
(4 dla absolwentów gimnazjów 5 po podstawówkach)
II Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku 10 klas pierwszych
(po 5 dla absolwentów gimnazjów i 5 podstawówek).
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu 4 klasy pierwszych
(2 dla absolwentów gimnazjów i 2 po podstawówkach)
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku 10 klas pierwszych
(w tym 2 klasy licealne, 4 technikum i 4 w branżowej szkole I st.)
Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku 14 klas pierwszych
(po 7 dla absolwentów gimnazjów i 7 podstawówek)
Zespół Szkół Elektryczno - Elektronicznych w Radomsku 8 klas pierwszych
(po 4 dla absolwentów gimnazjów i 4podstawówek)
Zespół Szkół Ekonomicznych – 8 klas pierwszych
(po 4 dla absolwentów gimnazjów i 4 podstawówek)

Reforma PiS spowodowała także, że z oświatowej mapy Radomska znikają gimnazja nazwane na cześć wielkich Polaków. Znika m.in. gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego czy im. Jana Pawła II.

Więcej o:
reforma oświata
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE