Radomsko, Łódzkie 0.5o Niedziela, 26 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej
Agencja Muza_koncert 12 marca

Dbaj o baterię swojego telefonu, a dłużej będziesz z niego zadowolony

Miasto
Redakcja Artykuł sponsorowany

Nowe technologie, którymi otaczamy się w coraz większym stopniu, mają swoje mocne i słabe strony. Ogromnym możliwościom współczesnych telefonów towarzyszy takie zapotrzebowanie na energię, że zwykle są one w stanie pracować przez ułamek tego czasu, w jakim rozładowywały się stare komórki, choć pojemność baterii tych drugich stanowiła również ułamek tych, które charakteryzują współczesne. Wszechstronne, lecz błyskawicznie rozładowujące się urządzenie zdecydowanie traci tymczasem na użyteczności.

Po prostu: ładuj, kiedy masz na to okazję

Przy produkcji baterii stosowane są dziś inne niż dawniej technologie, pozwalające stopniowo podnosić ich parametry, jednak nie wszyscy jeszcze zdążyli to zauważyć. Ogólna zasada postępowania ze współczesnymi bateriami litowo-jonowymi czy litowo-polimerowymi jest bardzo prosta i stanowi przeciwieństwo tej, która powinna była nam przyświecać przy początku użytkowania starczych urządzeń z akumulatorami niklowo-kadmowymi. Otóż: należy bezwzględnie unikać zbyt głębokiego rozładowania. Nie dziś mowy o żadnym „efekcie pamięci” co wiązało się z potrzebą „formowania”. Niekiedy można usłyszeć sprzedawców informujących, że dziś nie trzeba tego robić. Otóż: nie tyle nie trzeba, co nie wolno! Typowy współczesny telefon wyłączy się jeszcze zanim zupełnie straci zasilanie, co zmniejsza ryzyko zniszczenia akumulatora, jednak tak czy inaczej nie warto ryzykować (bezpieczny jest pułap do ok 20%), bo mimo wszystko możemy doprowadzić do zmniejszenia jego możliwości. Nie ma jednak konieczności, by trzymać się zawsze blisko pełnej pojemności – w opinii fachowców to także nie sprzyja zachowaniu najdłuższej żywotności. Oznacza to, że warto po prostu pamiętać o swoim urządzeniu, a prowadząc mocno zabiegany tryb życia dobrze jest wyposażyć się w powerbank. W praktyce wszystko zależy od konkretnego modelu i pojemności akumulatora, ale także wielkości ekranu, podzespołów i oczywiście częstotliwości użytkowania.

Zwłaszcza serwis iPhone bywa niekiedy pomocny

Oprócz tego możemy zmniejszyć zapotrzebowanie naszego telefonu na energię przez wyłączanie niepotrzebnych aplikacji, internetu, bluetooth i geolokalizacji wtedy, gdy nie są one nam potrzebne. Unikajmy też skrajnych temperatur.

Dbać o to powinni zwłaszcza użytkownicy urządzeń, w których baterie są niewymienne – a więc np. tych od Applea, choć takie rozwiązanie obecne jest w wyrobach coraz liczniejszych marek. Jak jednak zwraca uwagę fachowiec z firmy Telefonarium, gdzie wykonywany jest serwis iPhone, w urządzeniach tych o wysoką wydajność i maksymalną żywotność akumulatorów można zadbać na szereg sposobów. Warto nie zwlekać z nieuaktualnianiem systemu iOs, jako że nierzadko ulega on pewnym poprawkom, jeśli chodzi o energooszczędność. Dobrze jest więc zajrzeć do ustawień, gdzie znajdziemy pozycję Uaktualnienia. Tam również znajdziemy informację na temat tego, co najbardziej pochłania energię. Ponadto, tryb niskiego jej zużycia można włączyć samodzielnie, nie czając aż zrobi to sam telefon, gdy zacznie mu brakować prądu – warto o tym pamiętać np. przy dłuższej podróży.

Niejednokrotnie jednak okazuje się, że po pewnym czasie bateria i tak znacznie straciła na wydajności. Jeśli to jedyny problem naszego telefonu, nie ma obaw – dla dobrego serwisu wymiana zainstalowanych na stałe baterii nie jest kłopotem.

komentarze