Gminna Biblioteka Publiczna w Gidlach zrealizowała projekt „Czytamy-Tworzymy-Animujemy”, na który otrzymała dofinansowanie w ramach programu Partnerstwo dla książki. Założeniem projektu były działania o charakterze kulturalnym i animującym czytelnictwo, adresowane do dzieci i młodzieży z terenu gminy Gidle.
Pierwszym działaniem były warsztaty twórcze z elementami storytellingu - Tworzymy opowieści kamishibai.
Takie warsztaty z grupą 25 dzieci z klas I-IV ze szkół podstawowych, poprowadziła Zofia Piątkowska – kulturoznawczyni i trenerka z Wydawnictwa Tibum.
Kamishibai jest innowacyjną techniką czytania, opowiadania oraz prezentacji tekstu i jednocześnie doskonałą propozycją nauki przez zabawę. Uczestnicy pracowali w zespołach kilkuosobowych, wykonywali karty ilustracyjne kamishibai według scenariusza z użyciem kostek z piktogramami StoryCube oraz prezentowali swoje opowieści przed publicznością.
Warsztaty kamishibai okazały się doskonałym pomysłem rozwijającym kreatywność u dzieci, umiejętność pracy w zespole oraz łączącym czytanie z różnymi formami ekspresji twórczej.
Kolejne działanie w ramach projektu to spotkanie z Dawidem Markiewiczem – pisarzem, podróżnikiem, fotografem, zawodnikiem brazylijskiego jiujitsu oraz początkującym muzykiem jazzowym. Nasz gość odwiedził 26 krajów, w niektórych z nich miał okazję mieszkać, w innych pracował, a jeszcze inne odwiedził, żeby poznać kulturę i mieszkańców.
W tym spotkaniu, wzięli udział uczniowie z klas VII z PSP w Gidlach oraz uczniowie z klas VII i VIII z SP w Pławnie.
- Udaliśmy się w podróż, podczas której prowadzący opowiadał w formie prezentacji zdjęć o krajach, które odwiedził, m.in. Indonezję, Stany Zjednoczone, Islandię, Portugalię, Liban i Gruzję. Młodzież miała okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o każdym z krajów, poznać obyczaje, społeczeństwo, historię, przyrodę oraz kulturę. Spotkanie było jednocześnie zachęceniem do nauki języków obcych oraz poszerzania swojej wiedzy i rozwijania nowych zainteresowań – informują organizatorzy.
Wyjątkowe spotkanie autorskie połączone z warsztatami twórczymi miało miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gidlach.
- Odwiedziła nas wspaniała autorka i ilustratorka książek dla dzieci – Eliza Piotrowska – znana dzieciom z popularnych serii „Ciocia Jadzia” i „Tupcio Chrupcio”. Do naszej biblioteki zawitała właśnie w towarzystwie szydełkowej lalki – Cioci Jadzi. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas II z PSP w Gidlach oraz z klasy II i III z PSP w Ciężkowicach. Autorka przybliżyła dzieciom bohaterkę spotkania Ciocię Jadzię, opowiedziała o jej szalonych przygodach i pokazała książki. Nawiązała przy tym wspaniałą relację autor-czytelnik, zachęcając dzieci do aktywności i wspólnej rozmowy. W drugiej części nasz gość przeprowadził z dziećmi warsztaty twórcze, podczas których uczestnicy najpierw wymyślali nietypową nazwę swojej pracy a następnie przy wykorzystaniu różnych materiałów plastycznych i wyobraźni, powstały kreatywne pomysły, które bardzo podobały się autorce. Takie spotkanie połączone z warsztatami to doskonała okazja do nawiązania przez dzieci bliższej relacji z autorem, pokazanie że można edukować przez zabawę – czytamy w komunikacie prasowym.
Projekt „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.