Czym jest patent żeglarza?

Czym jest patent żeglarza?

Wiosna i lato to okres, kiedy coraz większa liczba osób decyduje się na to, aby spędzać czas na wodzie. Nie tylko, jeżeli chodzi o kąpiele, ale również o żeglowanie, które staje się coraz powszechniejsze. Pamiętajmy o tym, że w wielu przypadkach potrzebny jest patent żeglarza, aby móc samodzielnie kierować jednostką wodna. Czym jest patent żeglarza?

Patent żeglarski

Aby móc dowiedzieć się czym jest patent żeglarza i po co on nam jest potrzebny, warto "liznąć" nieco prawa obowiązującego w Polsce. Ustawa z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, Dz. U. z 2013 r. poz. 1458 oraz rozporządzenie Ministra Sportu z 09.04.2013, Dz.U.poz.460 informuje, że patent żeglarski "konieczny jest do pływania jachtem żaglowym o długości kadłuba powyżej 7,5 metra lub jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 10 kW (13,60 KM)".

Jedynym wyjątkiem są "jachty motorowe o długości kadłuba do 13 m, o mocy silnika do 75 kW z konstrukcyjnym ograniczeniem prędkości maksymalnej do 15 km/h". A czym jest sam patent żeglarski?

Jest to tak naprawdę dokument, dzięki któremu będzie można kierować jednostkami wodnymi po określonych wodach. Jak więc widać — nie jest wcale łatwo kierować po wodach, jeżeli nie chcemy mieć problemów z prawem.

Dla kogo jest żeglowanie?

Czy każdy może zdobyć patent żeglarski? Oczywiście, że tak. Jeżeli ktoś ukończył 14 rok życia, to jak najbardziej może postarać się o pierwszy patent żeglarski. Właściwie można powiedzieć, że nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o żeglowanie. Jest to tak naprawdę dyscyplina sportowa, która dedykowana jest dla wszystkich. Przy czym należy być świadomym tego, że jest to sport, który wymaga siły i zaparcia.

Jeżeli chcemy żeglować, to musimy być przygotowani do tego, że będziemy musieli walczyć z różnymi żywiołami. Żegluje się nie tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z pięknym słońcem, ale również z burzą. Wszyscy mogą tego spróbować. Im wcześniej, tym lepiej. Aczkolwiek nawet seniorzy odkrywają w sobie żyłkę do żeglowania, próbując na emeryturze zupełnie nowych umiejętności.

Jaki stopień patentu żeglarskiego?

Wyróżniamy kilka stopni patentu żeglarskiego. Pierwszy, który mogą zdobyć osoby już po 14 urodzinach, to żeglarz jachtowy. Wielu młodych ludzi, podczas specjalnych, letnich obozów, stara się o taki patent, dzięki któremu można sterować m.in. jachtem żaglowym po wodach śródlądowych.

Kolejnym patentem w hierarchii jest jachtowy sternik morski. Aby go zdobyć trzeba mieć 18 lat i posiadać zaświadczenie o odbyciu dwóch rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi. Jeżeli ktoś zdobędzie ten patent, będzie to równoznaczne, z tym że posiada patent motorowodnego sternika morskiego. Kapitan jachtowy to coś, co jest najtrudniej do zdobycia.

Jest to równoznaczne, z tym że zdobywa się tytuł kapitana motorowodnego. Przed przystąpieniem do zdobycia kolejnych patentów, należy zapoznać się ze szczegółami, aby wiedzieć, co też należy wykonać. Żeglowanie da wszystkim ogromną przyjemność, której nie da się z niczym porównać.

Więcej informacji znajdziesz na sklepwind.pl

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE