Czym jest jedzenie emocjonalne?

Czym jest jedzenie emocjonalne?

Jeśli pędzisz do lodówki, kiedy czujesz się przygnębiony czy zdenerwowany, najprawdopodobniej jest to zjawisko, które nazywa się „jedzeniem emocjonalnym”. Znajdowanie pocieszenia w jedzeniu to nałóg pomagający złagodzić negatywne uczucia. Czym dokładnie jest i jak sobie z nim radzić? Przekonaj się o tym, czytając niniejszy artykuł!

Pojęcie „jedzenie emocjonalne”

„Jedzenie emocjonalne” (emotional eating) to skłonność do jedzenia w sytuacji przeżywania silnych emocji, szczególnie tych, które można zaliczyć do grona negatywnych. Dotyczy to także doświadczania mocnego stresu lub wzmożonego napięcia. To regulacja emocji oraz pomoc przy radzeniu sobie z nimi. Emocjonalny dyskomfort motywuje do podjęcia czynności, która w opisywanym przypadku polega na sięganiu właśnie po jedzenie.

Już nawet samo myślenie i przygotowywanie posiłku pomaga odwrócić uwagę od złego stanu i może doprowadzić do jego zmiany. Jeśli czujesz, że problem emocjonalny dotyczy właśnie Ciebie, nie krępuj się i zgłoś się po pomoc do specjalisty – może to być nawet pomoc online, którą znajdziesz w Poradni Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/).

Jedzenie – dlaczego właśnie ono?

Emocje zaliczane do negatywnych, prowadzą do poczucia pustki emocjonalnej. Uważa się, że to właśnie jedzenie jest sposobem, dzięki któremu można ją wypełnić. Tworzy ono jednak fałszywe poczucie „pełni”. Inne czynniki, jakie można wymienić, to wycofanie się z kontaktów społecznych będących źródłem wsparcia niezbędnego w momentach stresujących sytuacji.

Może to być również brak zaangażowania w czynności, które mogłyby w inny sposób złagodzić stres czy nawet lęk. Dochodzi do tego także brak rozróżnienia pomiędzy głodem fizycznym, a psychicznym. Do czynników tych zalicza się także tworzenie negatywnego obrazu siebie podczas epizodów jedzenia – jest to prosta droga do powstania cyklu jedzenia emocjonalnego. Chęć Zajadania emocji może powodować zmiana poziomu kortyzolu w odpowiedzi na stres, co prowadzi do zwiększenia apetytu.

Jak przestać zajadać emocje?

Cykl jedzenia emocjonalnego kończy się w momencie zaspokojenia potrzeb emocjonalnych. Aby poradzić sobie ze stresem, który je wywołuje, możesz chociażby pójść na spacer celem zwykłego poruszania się. Możesz także spróbować medytacji. Wielu osobom pomaga prowadzenie dziennika żywieniowego, w którym notują, co dokładnie zjedli – duży wpływ ma także zdrowe odżywianie się.

W tym celu warto pozbyć się z domu wszelkich słodyczy i słonych przekąsek, a wprowadzić więcej warzyw i owoców do codziennej diety. Nie bój się prosić o pomoc – znajdź grupę wsparcia w Twojej okolicy lub, jeśli wolisz, w Internecie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE