Czym jest diagram udźwigu wózka? Zobacz jaką pełni rolę!

Czym jest diagram udźwigu wózka? Zobacz jaką pełni rolę!

Umiejętność odczytywania diagramu udźwigu wózka widłowego jest niezwykle ważne w pracy operatora. Dlatego zagadnienia związane z diagramem pojawiają się już od początku wśród tematów przedstawianych na kursie na wózki widłowe. Dlaczego te wiadomości są tak ważne? Jak wpływają na późniejszą pracę operatorów? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Czym jest diagram udźwigu wózka?

Diagram udźwigu wózka jest graficznym przedstawieniem wartości udźwigu nominalnego - czyli innymi słowy - maksymalnej (określonej przez producenta) wagi ładunku, jaką wózek jezdniowy może unosić na daną wysokość. Istnieją dwa rodzaje prezentacji diagramu udźwigu pojazdu:

  • w formie tabelki
  • w formie wykresu liniowego.

Niezależnie od sposobu prezentacji, sposób odczytywania diagramów jest stosunkowo bardzo podobny.

Diagram udźwigu wózków określa się dla:

Diagram udźwigu wózka wraz z podstawowymi parametrami technicznymi wózka znaleźć można na tabliczce znamionowej umieszczonej w widocznym miejscu na urządzeniu, a także w dokumentacji pojazdu.

Diagram udźwigu wózka - tabela

W przypadku diagramu w postaci tabelki, informacjami, które są w niej zawarte są: odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł oraz wysokość, na jaką uniesiony ma być dany ładunek. Na podstawie tych dwu danych wyznacza się maksymalną wagę, jaką może posiadać unoszony ładunek.

Diagram można odczytywać jednak także w drugą stronę. Wystarczy znać masę ładunku oraz odległość jego środka od czoła wideł i w ten sposób określić, na jaką maksymalną wysokość będzie mógł zostać uniesiony ładunek.

Diagram udźwigu wózka - wykres

Zasady odczytywania danych z wykresy liniowego są bardzo podobne, co z tabelki (różni je właściwie głównie sposób prezentacji). Na wykresie umieszczone są dokładnie te same dane: odległość środka ciężkości ładunku i jego masa, a na ich podstawie odczytuje się wysokość maksymalną dla tego typu ciężaru.

Jednocześnie należy pamiętać, iż mimo pozornych podobieństw wózków - ich diagramy udźwigu mogą się znacznie różnić od siebie. Dlatego, zarówno przed zakupem, jak i przed korzystaniem z wózka jezdniowego unoszącego warto sprawdzić jak wygląda jego diagram udźwigu.

Dlaczego odczytywanie diagramu udźwigu wózka jest tak ważne?

Każdy wózek jezdniowy unoszący powinien być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem oraz instrukcją obsługi. Prawidłowe odczytywanie diagramu udźwigu jest istotne głównie ze względów bezpieczeństwa - należy się do nich stosować, tak aby nie przeciążać wózka widłowego i zachować jego stateczność.

Zbyt ciężki ładunek uniesiony na zbyt dużą wysokość może upaść, przyczyniając się do uszkodzenia masztu wózka, a nawet do powstania groźnego wypadku. To właśnie dlatego umiejętność odczytywania diagramu wózka widłowego jest jednym z tematów prezentowanych i omawianych na kursie na wózki widłowe. Ponadto, w celu potwierdzenia nabycia tej umiejętności na egzaminie na wózki widłowe UDT każdorazowo pojawia się minimum jedno pytanie dotyczące diagramu udźwigu.

Stateczność wózka - co to?

Zachowanie stateczności wózka jest bardzo istotne. Stateczność wózka widłowego to jego zdolność do zachowania stabilnej pozycji zarówno podczas jazdy, jak i unoszenia różnego typu i różnych gabarytów ładunków. Wpływ na stateczność pojazdu mają:

  • ciężar transportowanego ładunku w odniesieniu do wagi urządzenia;
  • ułożenie środka ciężkości ładunku na widłach wózka widłowego;
  • moc silnika pojazdu;
  • rodzaj podłoża, po jakim porusza się wózek;
  • wysokość, na jaką ma zostać uniesiony ładunek.

Więcej o statyczności wózków widłowych przeczytaj w tekście: "Stateczność wózka widłowego - najważniejsze informacje".

Środek ciężkości ładunku - to może Cię zaskoczyć!

Zwykle zakłada się iż środek ciężkości ładunku stanowi jego geometryczny środek, gdyż tak jest w przypadku regularnych ładunków, gdzie waga rozkłada się w ten sam równomierny sposób w każdym miejscu, a unoszony przedmiot ma prosty, regularny kształt (np. skrzynia - prostopadłościan). Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Środek ciężkości ładunku o nieregularnym kształcie (np. części maszynowych lub kotłów) może rozkładać się w inny sposób - warto każdorazowo przed przystąpieniem do obsługi i unoszenia sprawdzić zaznaczony na opakowaniu środek ciężkości.

Diagram udźwigu wózka widłowego - podsumowanie

Prawidłowe odczytywanie i stosowanie się do informacji zawartych w diagramie udźwigu wózka widłowego ma na celu zachowanie stateczności wózka oraz bezpieczny, bezkolizyjny transport ładunków. Chcesz poznać przykłady odczytywania danych z diagramów lub przykładowe pytania egzaminacyjne z tego tematu? Sprawdźcie tutaj - w artykule "Jak odczytywać diagram udźwigu wózka widłowego? To nie takie trudne!".

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE