Czy warto kupować auta używane?

Czy warto kupować auta używane?

W dzisiejszych czasach nie każdego stać na kupno samochodu prosto z salonu, tak naprawdę pozwolić sobie mogą na to nieliczni. Poza tym wykorzystanie dostępnych zasobów, bez nakręcania ciągłej produkcji nowych pojazdów wydaje się być zdroworozsądkowe i bezpieczniejsze dla naszej planety. Ale czy tak naprawdę warto kupować używane pojazdy?

Auta używane są tańsze

To kwestia bezsporna. Na tego typu zakup trzeba przeznaczyć zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Świeżo upieczeni kierowcy również stawiają na auta używane może z ostrożności, może ze strachu.

Na cenę wpływają:

• rok produkcji - zazwyczaj im starsze auto tym bardziej jest zużyte i tym większy ma przebieg, jednak warto pamiętać, że czasami starsze auta mogą być w lepszym stanie niż nowsze, wszystko zależy od poprzedniego właściciela/ właścicieli
• przebieg - istnieje opinia, że duży przebieg czyni auto gorszym. Nie jest to jednak sztywna reguła. Jeśli auto ma większy przebieg, ale było użytkowane na długich trasach będzie w lepszym stanie niż auto o mniejszym przebiegu ale wykorzystywane w mieście, gdzie szybciej zużywa się sprzęgło, zawieszenie czy hamulce.
• stan wizualny oraz techniczny - istotne jest, by lakier samochodu miał odpowiedni połysk, czy są widoczne rysy i zadrapania oraz inne uszkodzenia. Jeśli chodzi o ocenę stanu technicznego, warto zdać się na pomoc fachowców, szczególnie jeśli jesteśmy początkującymi kierowcami. Ważne jest czy auto wymaga w najbliższym czasie większej lub mniejszej naprawy.

Łatwiejszy serwis

Nowe samochody wymagają napraw w autoryzowanych stacjach obsługi, wpisane jest to w zasady gwarancji na dany pojazd. W przypadku aut używanych mamy dowolność w wyborze mechanika, źródła zakupu części zamiennych (dzięki temu możemy wybrać nieco tańsze zamienniki).

Starsze modele samochodów to również duża szansa na to, że dany mechanik miał już do czynienia z podobnymi usterkami i wadami, więc doskonale wie jak sobie z nimi poradzić, co w przypadku aut zupełnie nowych niekiedy się nie sprawdza. Zanim pracownicy warsztatów zapoznają się i oswoją z nowinkami technicznymi minie pewien czas.

Duży wybór

Auta używane to niekończąca się studnia opcji i możliwości, od bardzo starych klasyków po nowsze modele. Zdarza się, że kierowca marzy o pojeździe, który nie jest już produkowany, wielu też traktuje takie zakupy jako kolekcjonerskie hobby lub oryginalną alternatywę dla popularnych marek. To właśnie wśród aut używanych można znaleźć niespotykane kolory karoserii czy auta z modyfikacjami niedostępnymi w salonach.

Auta używane to świetna okazja na realizację marzeń lub ekonomiczne podejście do tematu. Szukać można ich na portalach społecznościowych, serwisach zakupowych, u dealerów lub na dedykowanych stronach. Dużym zaufaniem i popularnością cieszy się strona tanieautka.pl skupiającą największą sieć autokomisów w Polsce.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE