Czy w Radomsku będzie konsultant ds. ścieżek rowerowych?

Czy w Radomsku będzie konsultant ds. ścieżek rowerowych? Fot. Wojciech Bojdo

W Radomsku coraz więcej osób przesiada się na jednoślady. Dlatego tak ważny jest nacisk na rozwój ścieżek rowerowych. Na ten temat rozmawiali radni podczas piątkowej (24 czerwca) sesji Rady Miejskiej. Pojawił się pomysł, by w Radomsku został powołany konsultant ds. ścieżek rowerowych.

Punkt dotyczący ścieżek rowerowych został wprowadzony do porządku obrad sesji na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej.

- Nasz klub złożył ten wniosek, bo chcieliśmy porozmawiać o planach rozwoju ścieżek rowerowych na terenie miasta. Była to nasza odpowiedź na „manifest rowerzysty” Artura Szpondera (przedstawiciela grupy Rowerzyści w Radomsku (dop.aut.) – mówi radny Rafał Dębski.

Informacje na temat rozwoju ścieżek rowerowych przedstawiła wiceprezydent Radomska, Monika Andrysiak.

- Obecnie w Radomsku są ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe m.in. na ulicach Sucharskiego, Przedborskiej, Leszka Czarnego, św. Jadwigi, Starowiejskiej oraz Brzeźnickiej – wyliczała Monika Andrysiak.

Są też plany budowy kolejnych ścieżek.

- Mają one powstać na ul. Pana Tadeusza i Sienkiewicza. Chcielibyśmy również kontynuować budowę ścieżki z ul. Jagiellońskiej do ul. Piastowskiej i dalej do Krakowskiej. Zależy nam na tym, by „spiąć” wszystkie ścieżki. Mamy kilku zarządców dróg i będziemy z nimi rozmawiać, żeby ścieżki tworzyły spójną całość – mówiła Monika Andrysiak.

- Plany z pewnością będą częściowo modyfikowane, ale są to duże plany – dodała wiceprezydent Radomska.

Uczestniczący w dyskusji Artur Szponder podkreślał, że ilość i stan ścieżek rowerowych w Radomsku pozostawia wiele do życzenia. A są one niezbędne, bo coraz więcej osób korzysta z roweru, jako ze środka transportu.

- Powinniśmy dać ludziom możliwość bezpiecznego dotarcia do pracy, szkoły, czy sklepu. Rowerzyści są obecnie zepchnięci na margines i mają problemy z poruszaniem się po mieście. Proponuję, by osoby odpowiedzialne za projektowanie ścieżek próbowały się na rowerze przemieszczać. Wtedy zwrócą uwagę na detale, których nie widać zza biurka. Niekiedy są to zbyt wysokie krawężniki, a niekiedy zły stan nawierzchni. My poruszamy się rowerami cały rok i nie jest to jakaś nasza fanaberia. Rower jest normalnym środkiem transportu. Ścieżki, które są obecnie - z małymi wyjątkami, uniemożliwiają swobodne poruszanie się. Dlatego wielu rowerzystów z tych ścieżek nie korzysta i wybiera jazdę po jezdni - mówił Artur Szponder (na zdjęciu).

Pojawił się pomysł, aby w Radomsku został powołany konsultant ds. ścieżek rowerowych.

- Z raportu wynika, że wybudowaliśmy tylko 710 m ścieżek rowerowych, więc jest słabo i jest o czym rozmawiać. Nasze ścieżki rowerowe nie są w dobrym stanie. Powołajmy społecznego konsultanta ds. ścieżek rowerowych. Wyjdzie nam to na dobre – stwierdził radny Rafał Dębski.

Temat ścieżek rowerowych powróci pod obrady radnych po wakacjach. Punkt taki znajdzie się w porządku obrad Komisji Rozwoju i Planowania Przestrzennego Miasta.

- Jest to dobry pomysł. Myślę, że sprawa jest rozwojowa i sieć ścieżek rowerowych będzie rozwijana i będą one powstawać przy okazji budowy, czy przebudowy dróg – powiedział Tadeusz Kubak, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku.

Więcej o:
radomsko sesja rady miasta rada miasta radomsko ścieżki rowerowe konsultant artur szponder
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE