Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

Postęp technologiczny coraz bardziej nas rozpieszcza. Urządzenia elektryczne sprzątają już mieszkanie, myją naczynia, pozwalają załatwiać rozmaite sprawy bez konieczności opuszczania własnego domu. A od niedawna czyszczą także za nas zęby. Elektryczne szczoteczki do zębów z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. W czym tkwi ich fenomen i czy takie sprzęty myją zęby skuteczniej od klasycznych szczoteczek manualnych?

Ze szczoteczką manualną do czynienia miał każdy. Posiada ona plastikową rączkę, a także wykonane z nylonu włosie. Od najmłodszych lat życia jesteśmy uczeni posługiwania się taką szczoteczką, jednak jak pokazuje praktyka – z różnym skutkiem.

Najczęstsze grzechy użytkowników klasycznych szczoteczek do zębów to za krótkie mycie jamy ustnej, korzystanie podczas czyszczenia z niewłaściwej techniki i użytkowanie zbyt długo tej samej szczoteczki. Receptę na te wszystkie problemy mają szczoteczki elektryczne.

Czym charakteryzują się szczoteczki elektryczne?

To urządzenia, które posiadają wbudowany w rękojeść silnik elektryczny. Dzięki niemu włókna szczoteczek są w stanie poruszać się z bardzo dużą szybkością, i w określony, zalecany przez stomatologów sposób. Szczoteczki posiadają wymienne głowice czyszczące, które można samodzielnie ściągać z trzonu szczoteczki i na niego nakładać. Ładowane są przy pomocy gniazdka elektrycznego bądź bateryjnie.

Przewaga elektrycznego mycia

Szczoteczki elektryczne powoli spychają klasyczne szczoteczki na margines z kilku powodów. Najważniejsze z nich to:

• Wygoda użytkowania – korzystając ze szczoteczki elektrycznej nie musisz się przejmować, czy myjesz zęby zgodnie z zaleceniami ekspertów. Wystarczy tylko przyłożyć włosie szczoteczki do zębów, a reszta robi się sama – szczoteczki z wbudowanym w rękojeść akumulatorem czyszczą jamę ustną automatycznie.

• Skuteczność czyszczenia – zainstalowany w szczoteczkach silniczek jest w stanie wprawiać włosie czyszczące w naprawdę szybkie ruchy. Wystarczy tylko nadmienić, że nowoczesne szczoteczki elektryczne mogą myć jamę ustną z szybkością nawet 96 000 ruchów na minutę, podczas gdy klasyczną szczoteczką manualną w tym samym czasie wykonasz nie więcej niż 200 ruchów. Prędkość pracy przekłada się na skuteczność mycia, co jednoznacznie potwierdzają eksperci.

• Wiele opcji mycia do wyboru – to, w jaki sposób będziesz czyścił zęby szczoteczką klasyczną jest uzależnione od Twojej sprawności manualnej. W każdym razie, zakres możliwości jest tutaj niewielki. Inaczej się ma sprawa ze szczoteczkami elektrycznymi. Te oferują od jednego do nawet kilkunastu (!) różnych kombinacji mycia zębów, co sprawia, że każdy z łatwością może dopasować ich sposób pracy do indywidualnych potrzeb.

• Bezpieczeństwo pracy – w przypadku nieumiejętnego korzystania ze szczoteczki manualnej bardzo łatwo o podrażnienia. Gabinety stomatologiczne często odwiedzają pacjenci, którzy na skutek zbyt intensywnego dociskania włosia do zębów zniszczyli sobie szkliwo. Szczoteczki elektryczne posiadają zainstalowane czujniki siły nacisku, które chronią użytkownika przed podobnymi kłopotami. Ponadto pomimo swojej dużej szybkości działania czyszczą jamę ustną delikatnie i subtelnie.

• Właściwy czas szczotkowania – współczesne szczoteczki elektryczne zostały wyposażone w systemy rejestrujące długość szczotkowania. Zainstalowane w nich czasomierze dbają o to, byśmy na oczyszczenie każdej z czterech partii jamy ustnej przeznaczyli dokładnie trzydzieści sekund, a cały proces mycia trwał zalecane przez ekspertów dwie minuty.

• Wymienność końcówek – dzięki temu do szczoteczki elektrycznej możesz dopasowywać różnego rodzaju głowice czyszczące, wedle własnego uznania. Co więcej, większość końcówek posiada włókna zmieniające kolor wraz ze stopniowym zużyciem. Sprawia to, że użytkownik nie musi samodzielnie przestrzegać terminu wymiany końcówek.

Czy warto kupić szczoteczkę elektryczną?

Ceny szczoteczek elektrycznych zaczynają się od około 50 złotych, jednak mówimy tutaj o modelach mniej zaawansowanych, zazwyczaj z jednym trybem pracy i ograniczonymi możliwościami. Wysokiej jakości urządzenia kosztują 300 złotych i więcej, przykładem tego typu szczoteczek są urządzenia Smilesonic dostępne na stronie https://smilesonic.com/pl/. Niektórym użytkownikom może wydawać się to cena dość wysoka, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że szczoteczkę manualną można nabyć za 10-20 złotych. Spoglądając na ceny szczoteczek elektrycznych należy jednak mieć na uwadze, jak wiele oferują te sprzęty udogodnień i z jak wieloma korzyściami zdrowotnymi wiąże się ich użytkowanie.

Decyzję zakupową każdy powinien podjąć samodzielnie. Ze szczoteczki manualnej bardziej zadowolone będą osoby, które przede wszystkim chcą nabyć produkt do czyszczenia zębów tanio. Użytkownicy mający ochotę czyścić jamę ustną skutecznie, bezpiecznie i wszechstronnie, powinni się raczej zdecydować na szczoteczkę elektryczną. Użytkowanie tego rodzaju szczoteczek jest też obecnie najbardziej rekomendowane przez stomatologów.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE