Czy radomszczanie chcą pozbywać się „kopciuchów”?

Czy radomszczanie chcą pozbywać się „kopciuchów”? Fot. Klaudia Gajda

Mieszkańcy Radomska mogą korzystać z programów, dzięki którym możliwe jest otrzymanie dofinansowania na wymianę źródła ciepła na ekologiczne. Sprawdziliśmy, jakim zainteresowaniem cieszą się te programy.

Jednym z programów jest program „Czyste Powietrze”, realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Według danych, którymi dysponuje radomszczański magistrat (stan na 3 grudnia 2020 r.) z terenu Miasta Radomsko złożono 172 wnioski o wymianę starego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania, z czego 53 umowy zostały rozliczone.

Program dofinansowania wymiany źródła ciepła oferuje również Urząd Miasta w Radomsku. W ubiegłym roku w budżecie miasta przeznaczono na ten cel 500 tys. złotych.

- Złożono 107 deklaracji, z czego 21 osób zrezygnowało z programu. Powód rezygnacji to brak możliwości przyłączenia się do planowanego źródła ciepła (gaz, ciepłociąg). Ostatecznie odebrano i rozliczono 86 inwestycji na kwotę 483 244,70 zł. Są to dane na dzień 29 grudnia 2020 r. – mówi Karolina Turowska z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miasta w Radomsku.

Dzięki miejskiej dotacji udało się wymienić następujące źródła ogrzewania:

- węgiel na ekogroszek – piec 5 klasy - 19 szt.
- węgiel na sieć ciepłowniczą - 1 szt.
- węgiel na pompę ciepła - 3 szt.
- węgiel na kocioł na biomasę - 3 szt.
- węgiel na gaz ziemny - 55 szt.
- węgiel na gaz ciekły - 4 szt.
- węgiel na olej opałowy - 1 szt.

Na obecną chwilę nie wiadomo, jaka kwota w tegorocznym budżecie zostanie przeznaczona na dotację dla mieszkańców na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Po zarezerwowaniu środków na ten cel opracowane zostaną zasady przyznawania dotacji.

Radomszczański Alarm Smogowy chce, by na walkę ze smogiem w budżecie miasta zabezpieczona była kwota 1 mln złotych. RAS złożył w tej sprawie projekt uchwały.

- Projekt uchwały RAS został złożony do Urzędu Miasta 3 lutego. Obecnie jest w procesie dekretacji. Dalej projekt będzie procedowany w wydziale merytorycznym. Cieszy to, że mieszkańcy miasta angażują się w sprawy społeczne, czy też zdrowia i ochrony środowiska. Miastu zależy na jak największym zaangażowaniu obywateli w sprawy miasta. Zakładana w projekcie uchwały RAS kwota 1 mln złotych do 2023 roku jest jedną z propozycji – podkreśla Karolina Turowska.

Z wnioskiem o zabezpieczenie w budżecie na 2021 rok środków na walkę ze smogiem wystąpił również klub radnych Stowarzyszenia „Razem dla Radomska”.

Propozycję wysokości kwoty zarezerwowanej z przeznaczeniem na dotacje dla mieszkańców przedstawi prezydent. Następnie Rada Miejska podejmie stosowną uchwałę.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko kopciuchy źródła ciepła wymiana źródeł ciepła dofinansowanie dotacja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE