Czy moje dziecko jest transpłciowe? – pierwsze objawy

Czy moje dziecko jest transpłciowe? – pierwsze objawy

Wczesny etap rozwoju dziecka może przebiegać u każdego zupełnie inaczej. Jeżeli jednak Twoja córka woli biegać za piłką z chłopcami, a syn zabiera lalki starszej siostrze, może to być jeden z objawów transpłciowości dziecka. Chcesz poznać pozostałe objawy transpłciowości? Przeczytaj poniższy artykuł.

Zjawisko transpłciowości u dzieci to nadal temat z dziedziny tabu. Na szczęście świadomość społeczna coraz bardziej rośnie. Dzieci transpłciowe są narażone na dyskryminacje oraz odrzucenie w grupie rówieśników. Dlatego, gdy dziecko wykazuje objawy związane z tranzpłciowością, warto dać mu odpowiednie wsparcie.

Dużo merytorycznej wiedzy na ten temat można znaleźć na stronie https://www.mamazone.pl/rozwoj-i-wychowanie-ucznia/transplciowosc-u-dziecka/. Szybkie rozpoznanie tranpłciowości pozwoli uniknąć wielu problemów w trakcie rozwoju dziecka.

Co to znaczy, że dziecko jest transpłciowe?

Ogólna definicja mówi, że transpłciowe dziecko nie akceptuje płci, z którą się narodziło oraz kanonu z nią związanego. Powszechne jest także stanowisko, że tożsamość płciowa to nie tylko płeć męska i żeńska. Aktualnie to cała gama tożsamości różniąca się jedynie intensywnością odczuwanych cech określających płeć męską lub żeńską. Identyfikacja płci może wiązać się z jedną konkretną płcią lub kilkoma z całego spektrum.

Transpłciowe dzieci to:

- transpłciowi chłopcy – są to dzieci urodzone jako dziewczynki, lecz nie identyfikujące się z tą płcią. Czują się chłopcami i z tą płcią się utożsamiają,
- transpłciowe dziewczynki – są dziećmi posiadającymi męskie genitalia, lecz nie utożsamiające się z płcią chłopca. Identyfikują się z płcią żeńską, czując się dziewczynkami.

Pierwsze objawy transpłciowości u dzieci

Informacje płynące ze świata nauki pokazują, że transpłciowość jest zauważalna już w pierwszych latach życia dziecka. Zaczyna się pojawiać między 1. A 3. Rokiem życia. Dzieci wieku 6 lat mogą być już ostatecznie ukształtowane transpłciowo. Dlatego pierwsze objawy można zauważyć już w wieku przedszkolnym.

Pierwsze objawy transpłciowości to:

1. Dziecko chętnie ubiera się w strój niezgodny z nadaną mu płcią przy porodzie. Chłopcy chcą zakładać spódniczki i sukienki. Natomiast dziewczynki wolą wkładać spodnie i zwykłe dresy.
2. Dziecko przejmuje wzorce zachowania dla płci przeciwnej. Chłopcy są delikatni w obejściu i lubią zabawę lalkami. Dziewczynki natomiast wykazują większą agresję. Do zabawy wybierają samochodziki i pistolety.
3. Kiedy dziecko jest nagie np. w kąpieli, wykazuje niezadowolenie ze swoich genitaliów.
4. Dziecko prosi, by zwracać się do niego imieniem zwyczajowo uznanym za pasujące do płci przeciwnej.

Jakie są przyczyny transpłciowości?

Jak do tej pory nie zdołano jednoznacznie określić przyczyn transpłciowości u dzieci. Środowiska naukowe jedynie podejrzewają niektóre czynniki mogące wpływać na taki stan rzeczy.

Są to głównie:

- czynniki hormonalne,
- czynniki neurorozwojowe,
- czynniki genetyczne,
- czynniki środowiskowe,
- połączenie powyższych czynników.

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE