Czy działalność jednej z dwóch aptek w Kamieńsku zostanie wznowiona?

- Bezprawną decyzją urzędnika ta apteka zostanie zamknięta 18 listopada 2020 – taka informacja widnieje na aptece Dr. Max przy ul. Słowackiego w Kamieńsku. Jednej z dwóch aptek, zlokalizowanych na terenie Kamieńska. Apteka przestała funkcjonować na mocy decyzji wydanej przez inspektora farmaceutycznego. Właściciel apteki uznaje tę decyzję za krzywdzącą. Zaniepokojeni tym faktem są również mieszkańcy Kamieńska oraz władze gminy. Czy jest szansa, by apteka wznowiła działalność?

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny podejmując decyzję o zamknięciu apteki powołał się na przepisy prawa farmaceutycznego, a dokładnie przepisu mówiącego o tym, że nie wydaje się zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli podmiot ubiegający się o nie, prowadzi na terenie danego województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych. A w tym konkretnym przypadku, co zauważa inspektor farmaceutyczny – tak właśnie jest. Stąd decyzja o braku pozwolenia na działalność i w konsekwencji - zamknięcie apteki.

Od kilku lat pomiędzy właścicielem apteki, a Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym toczą się postępowania sądowe (w 2014 roku spółka, która prowadziła aptekę została przejęta). Ich wyroki potwierdzają stanowisko WIS. W sierpniu 2020 r. podobny wyrok wydał również Naczelny Sąd Administracyjny. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny do wyroków się zastosował i nie wydał pozwolenia na działalność apteki.

- Z wyrokami sądów się nie dyskutuje – kwituje sprawę Romuald Boguszewski, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Łodzi.

W sprawie wznowienia działalności apteki interweniował w WIS burmistrz Kamieńska, Bogdan Pawłowski. Interwencja nie przyniosła jednak efektu.

- Moim zdaniem bardzo źle się stało, że apteka przestała funkcjonować. Jest ona potrzebna, szczególnie teraz, w dobie koronawirusa i sezonu zachorowań chociażby na grypę. Apteka ta cieszyła się ogromnym uznaniem wśród mieszkańców i to nie tylko gminy Kamieńsk, ale też chociażby pobliskiej gminy Gomunice – zauważa burmistrz Kamieńska, Bogdan Pawłowski.

Czy jest szansa na wznowienie działalności apteki. Jej właściciel wciąż ma nadzieję, że otrzyma pozwolenie. Wystosował oświadczenie, w którym wezwał inspektora farmaceutycznego do tego, by do najbliższej niedzieli do północy przywrócił status aktywności aptece.

- Otrzymałem informacje, że w poniedziałek 23 listopada będzie ponowne otwarcie apteki w Kamieńsku – napisał na swoim facebooku burmistrz Kamieńska, Bogdan Pawłowski.

Czy tak się stanie...?

Więcej o:
kamieńsk apteka kamieńsk likwidacja apteki
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE