Czy dojdzie do instalacji sygnalizacji świetlnej na Tysiąclecia/Prymasa Wyszyńskiego w Radomsku?

Czy dojdzie do instalacji sygnalizacji świetlnej na Tysiąclecia/Prymasa Wyszyńskiego w Radomsku?

Wśród propozycji nowych zadań inwestycyjnych na lata 2019/2020 na komisji rozwoju powiatu, rolnictwa i ochrony środowiska w Starostwie znalazł się projekt montażu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Tysiąclecia z Prymasa Wyszyńskiego w Radomsku. Jakie zdanie na ten temat mieli radni?

Co do instalacji sygnalizacji świetlnej na wyżej wymienionym skrzyżowaniu decyzja zapadła już dwa lata temu. Ten temat był omawiany w styczniu i lutym 2017 roku. Wtedy jednak nie doczekał się realizacji. A koszt tej inwestycji wynosił ok. 290 tys. zł. plus 20 tys. zł koszty przygotowania dokumentacji. W tym przedsięwzięciu chęć współfinansowania wyraziło miasto Radomsko. Miałoby pokryć 50% kosztów tej kwoty. Sygnalizacja ma poprawić przepustowość ruchu na drodze oraz wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

Radny Paweł Chybalski nie krył zdziwienia, że właśnie ten projekt powrócił, jako propozycja nowych zadań inwestycyjnych do realizacji w latach 2019/2020.

- Ta droga w pewnym stopniu właśnie przez brak sygnalizacji świetlnej ma być tą drogą, która rozluźnia ruch w mieście. Można ominąć światła i przejechać płynnej przez miasto. A tym bardziej, w związku z budową  na autostradzie, powinniśmy zadbać o to żeby miasto jeszcze bardziej się nie korkowało. Dlatego uważam, że powinniśmy ten temat jeszcze przemyśleć. A z całą pewnością budowa mini ronda byłaby tańsza
- mówił radny Paweł Chybalski.

Przewodniczący komisji Marek Rząsowski zaznaczył, iż właśnie to skrzyżowanie jest jednym z najniebezpieczniejszych ulic w Radomsku, na którym dochodzi bardzo często to kolizji i wypadków drogowych. Dlatego też jego zdaniem nie ma co zwlekać z instalacją sygnalizacji.

Co do budowy ronda, tzw. „pinezki” nie jest one możliwe. Mówił o tym naczelnik Wydziału zarządzania dróg, Aleksander Broszkowski, tłumacząc że w tym przypadku inwestycja wiązałaby się z wykupem okolicznych trzech działek. A na czas budowy droga byłaby na długo wyłączona z ruchu. Dodatkowo projekt na przygotowani ronda to jest okres jednego roku. Natomiast instalacja oświetlenia jest możliwa do wykonania od zaraz i to bez większych utrudnień w ruchu.

- Po raz kolejny próbujemy poprawić bezpieczeństwo. Wprowadzamy zadanie w postaci dokumentacji technicznej na wybudowanie sygnalizacji świetlnej. Mamy już obiecaną pomoc finansową miasta Radomska, które chce dołożyć 50% kosztów tego zadania. Byłaby to inteligentna sygnalizacją świetlna akomodacyjna z pętlami indukcyjnymi, które będą wykrywały poszczególne potoki pojazdów na poszczególnych wlotach, a więc nie ma czym się martwić, że będzie ograniczona przepustowość na ulicy Tysiąclecia. Natomiast zagwarantujemy w sposób bezpieczny opuszczenie skrzyżowania wszystkim pojazdom
- mówił Aleksander Broszkowski.

Ostatecznie poprzez głosowanie – 8 głosami za – projekt został pozytywnie rozpatrzony i będzie dalej omawiany na sesji rady powiatu.

Więcej o:
starostwo powiatowe radomsko sygnalizacja świetlna
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE