Cześć i chwała bohaterom!

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Radomsku miejskie uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ulicy Armii Krajowej.

Jak co roku w uroczystościach wzięło udział wielu mieszkańców naszego miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich i pozarządowych, władz miasta, powiatu oraz władzy parlamentarnej. Było uroczyste wciągnięcie na masz flagi państwowej, wspólne śpiewanie hymnu, składanie kwiatów pod pomnikiem KWP oraz przemówienia zaproszonych gości.

- Szczególne miejsce w naszej pamięci oraz w naszych sercach zajmuje Honorowy Obywatel Miasta, twórca i założyciel Konspiracyjnego Wojska Polskiego, gen. Stanisław Sojczyński „Warszyc" który 75 lat temu w Radomsku przyjął przysięgę od swych podkomendnych i zapoczątkował walkę o niepodległość Ojczyzny. Walkę z władzą komunistyczną dążącą do zniewolenia narodu polskiego – mówił podczas uroczystości prezydent Jarosław Ferenc.

Głos zabrała również poseł Anna Milczanowska. – Serdecznie Wam dziękuję za to, że jesteście, że pamięć o Wyklętych jest w naszych sercach. Pamiętajmy, że przez lata mówiono o nich, że są bandytami. Ich rodziny nazywano wrogami ludu. Przez kilkadziesiąt lat tak nas wychowywano i tak nas uczono. Dziś możemy przywracać pamięć o Wyklętych, Niezłomnych, którzy w sercu mieli ojczyznę, Boga, dla których ojczyzna była rzeczą najważniejszą – zauważyła poseł Anna Milczanowska.

W tym roku o uroczystą oprawę miejskich uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zadbali żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, a po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia radomszczanie wzięli udział w „Biegu Tropem Wilczym”.

Więcej o:
radomsko narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych kwp konspiracyjne wojsko polskie
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE