Czas porzucić harówkę: 35-godzinny tydzień pracy w starostwie w Radomsku proponuje na pilotaż radny Ciach

Czas porzucić harówkę: 35-godzinny tydzień pracy w starostwie w Radomsku proponuje na pilotaż radny Ciach Fot. W. Bojdo

Pomysł krótszego tygodnia pracy jest głośniej dyskutowany w naszym kraju. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podnosi, że czterodniowy tydzień pracy jest brany pod uwagę podczas zmian w pracach legislacyjnych w kodeksie pracy. Radny powiatowy Arkadiusz Ciach (Nowa Lewica) uważa, że należy wyjść naprzeciw nadchodzącym zmianom i zastosować pilotażowo rozwiązanie, ale 35-godzinnego tygodnia pracy

Radny Arkadiusz Ciach w piśmie skierowanym do Zarządu Powiatu Radomszczańskiego (16 sierpnia) podnosi, że od 1 lipca 2024 roku prezydent Leszna - Grzegorz Rusiecki wprowadził 35-godzinny tydzień pracy dla pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miasta. Od 1 września takie rozwiązanie zostanie zastosowane przez prezydenta Włocławka Krzysztofa Kukuckiego. Założeniem obydwu prezydentów jest, aby czas pracy urzędników był krótszy o godzinę dziennie, ale bez skracania czasu przyjmowania interesantów.

- Należy zwrócić uwagę na fakt, że w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej trwa właśnie proces legislacyjny dotyczący zmiany w Kodeksie Pracy w zakresie zmniejszenia tygodniowej normy czasu pracy do 35 godzin. Uważam, że należy wyjść naprzeciw nadchodzącym zmianom i zastosować pilotażowo to rozwiązanie również w Starostwie Powiatowym w Radomsku a w przyszłości w niektórych jednostkach powiatowych - przekonuje w piśmie radny Ciach.

Arkadiusz Ciach przypomną, że we Francji 35-godzinny tydzień pracy obowiązuje już od 2000 roku. W Belgii od roku 2022 pracownicy uzyskali prawo do 4 dniowego tygodnia pracy. Obecnie Niemcy prowadzą badania pilotażowe odnośnie skrócenia tygodnia pracy, choć Niemcy mają średnio najkrótszy w Europie tydzień pracy, a przeciętny Niemiec pracuje 34,2 godz. tygodniowo. W Islandii 90% pracowników ma skrócone godziny pracy lub korzysta z innego z elastycznego rozwiązania. Z przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii badań wynika, że skrócenie czasu pracy o 20% w skali tygodnia, bez utraty wynagrodzenia, doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu chorobowym, zwiększenia lojalności pracowników wobec pracodawcy oraz wyraźnie poprawiło równowagę między życiem zawodowym a prywatnym osób w wieku produkcyjnym. Nie wpłynęło natomiast na pogorszenie wydajności.

Radny wylicza, że krótszy tydzień pracy wprowadziły już: Austria-36 godz., Belgia-4 dni (4x10 godz.) Dania-33 godz., Francja-35 godz., Islandia - 4 dni, Japonia-4 dni, Holandia-29 godz., Norwegia-34 godz. i  Szwajcaria-35 godz.

- Wśród najbardziej rozwiniętych państw dłużej od Polaków pracują Chilijczycy, Rosjanie, Grecy, Koreańczycy, Kostarykańczycy i Meksykanie. Dzięki skróconemu czasowi pracy pracownicy otrzymają wiele korzyści. Pozwoli im to zachować lepszy work-life balance czyli stan, w którym życie zawodowe i prywatne tworzą spójną całość, służą naszym celom i oczekiwaniom oraz są zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz są zgodne z naszymi zasadami i wartościami - przypomina Arkadiusz Ciach.

Radny lewicy wskazuje, że główną ideą jest tu odnalezienie równowagi między pracą i karierą, a życiem rodzinnym oraz towarzyskim, rozrywką.

- Ponadto krótszy czas pracy daje dodatkową przestrzeń na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Dzięki temu pracownik ma szansę na poprawę swojego samopoczucia i zwiększenie kreatywności. Uprawianie hobby łagodzi również uczucie wypalenia zawodowego, które coraz częściej dotyka pracowników i jest idealną szansą na odstresowania - uważa.

W piśmie do Zarządu, radny przytacza badania Nationale Nederlanden. Wynika z nich, że aż 3/4 polskich pracowników odczuwa wzrost stresu w życiu codziennym i pogorszenia zdrowia psychicznego. Dotyczy to nie tylko osób z długim stażem, ale też młodych pracowników. Zwiększenie kontroli nad życiem prywatnym w dalszej perspektywie wpłynie również na wydajność pracowników oraz ich zadowolenie z pracy. Doprowadzi do wzrostu morale i zaangażowania. Wypoczęci pracownicy mają więcej siły i chęci do realizowania swoich celów zawodowych.

- W dniu 23 lipca 1918 roku Naczelnik Państwa Polskiego Józef Piłsudski podpisał dekret, który ustanowił 8 godzinny dzień pracy. Dekretami: z dnia 20.07.1972 roku i z dnia 14.07.1973 roku Rada Państwa PRL, z dniem 21 lipca 1973 roku wprowadziła wolne od pracy soboty. Jesteśmy w roku 2024. Od tamtych lat nastąpił poważny postęp technologiczny cywilizacyjny. Dlatego uważam, że jest najwyższy czas na dostosowanie czasu pracy Polaków do obecnych uwarunkowań, w tym na terenie naszego powiatu - dodał na koniec radny.

Jeśli tylko uzyskamy odpowiedź i stanowisko Zarządu w sprawie pilotażu 35-godzinnego tygodnia pracy w Starostwie Powiatowym w Radomsku, opublikujemy na portalu Radomsko24.pl. 

Więcej o:
arkadiusz ciach radny powiat radomszczański
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE