Czas Bożego Narodzenia

„Czas Bożego Narodzenia” - to tytuł wystawy, którą oficjalnie otwarto w Muzeum Regionalnym w Radomsku. Dokonał tego Dyrektor Muzeum – Krzysztof Zygma, natomiast Barbara Sitek – asystent... ››

„Czas Bożego Narodzenia” - to tytuł wystawy, którą  oficjalnie otwarto w Muzeum Regionalnym w Radomsku. Dokonał tego Dyrektor Muzeum – Krzysztof Zygma, natomiast Barbara Sitek – asystent muzealny przedstawiła krótki wykład dotyczący nadchodzących świąt.

 

Okres Bożego Narodzenia to najważniejszy, kluczowy obok Wielkanocy, czas w życiu chrześcijan. Nie są to tylko trzy radosne dni 24, 25 i 26 grudnia. To okres długiego przygotowywania się do dnia narodzin Zbawiciela. Zachowanie wszelkich przekazanych przez tradycję norm, zakazów i nakazów postępowania mogło decydować o pomyślności życia rodziny i dobrym gospodarowaniu w nadchodzącym roku. Okres ten trwa od początku Adwentu do 6 stycznia – święta Trzech Króli.


Eksponaty, które prezentuje Muzeum wystawie zostały pozyskane z Muzeum Regionalnego z Kutna, z Łódzkiego Domu Kultury ( tradycyjne ozdoby choinkowe wykonane z bibuły, słomy, kolorowego papieru, łańcuchy, szyszki, jeżyki), Muzeum z Częstochowy, z naszych zasobów muzealnych. Są to przede wszystkim zespoły kolędnicze, anioły, żłóbek, oprócz szopek, rzeźb wykonanych z drewna, są też szopki ceramiczne.

 

Wystawa „Czas Bożego Narodzenia” przyciągnęła na otwarcie wielu mieszkańców miasta. Tak licznie zgromadzeni goście, mogli zobaczyć i wysłuchać młodzież, która podczas wernisażu wystąpiła ze spektaklem odtwarzającym zwyczaj ludowy chodzenia z szopką „ Tradycyjna szopka radomszczańska.” Wzorem dla teatrzyku i przedstawienia jest szopka, która znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Jest to jedyna zachowana szopka radomszczańska. Odnalazła ją młodzież szkół licealnych uczestnicząca w etnograficznym obozie wędrownym zorganizowanym w 1959 r. Szopkę wykonali chłopcy w wieku 12 – 14 lat, w 1956 r. w miejscowości Załęże. Tekstów nauczyli się od około 50 – letniego gospodarza, który w młodości chodził z szopką. Kolędnicy zgodnie ze zwyczajem wchodzili z szopką do każdego domu, nikogo nie pomijali, bo Pan Jezus też nikogo nie omijał. Za kolędę otrzymywali datki, a niejedni to ich też chętnie ugościli. Każdy z nich znał wszystkie teksty i umiał wszystkie prace przy przedstawieniu szopkowym.

 


Wystawę będzie można oglądać do końca lutego. Serdecznie zapraszamy.

Więcej o:
radomsko muzeum święta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE