Cyrk w Radomsku bez zwierząt? Ruszyło zbieranie podpisów

Cyrk w Radomsku bez zwierząt? Ruszyło zbieranie podpisów

Grupa radomszczan, w tym przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Wiosny chcą, by w Radomsku obowiązywał zakaz organizacji pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. We wtorek 21 stycznia 2020 r. rozpoczęto zbieranie podpisów pod inicjatywą uchwałodawczą.

Pierwsze działania w kwestii wprowadzenia w Radomsku zakazu organizowania pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. Wówczas inicjatorzy akcji przygotowali projekt uchwały, który przekazali do Biura Rady Miasta. Zanim pochylą się nad nim radni konieczne jest zebranie podpisów radomszczan, którzy popierają inicjatywę.

- Apelujemy do prezydenta miasta Radomska o podjęcie działań zmierzających do zapobiegania lokalizacji na nieruchomościach należących do Gminy Miasta Radomska objazdowych przedstawień oraz pokazów z udziałem zwierząt, w szczególności poprzez przyjęcie stosownych regulacji mających na celu zakazanie dzierżawy nieruchomości należących do Gminy Miasta Radomsko oraz będących w zarządzie jednostek organizacyjnych gminy pod organizację tych imprez. Apelujemy też o wprowadzenie zakazu dystrybucji biletów na te imprezy oraz zakazu promocji tych imprez i wydarzeń z wykorzystaniem majątku Gminy Miasta Radomsko – mówi jedna z inicjatorek akcji Małgorzata Ptak.

- W ten symboliczny sposób chciałabym otworzyć zbieranie podpisów i powiedzieć, że od tej pory ta inicjatywa uchwałodawcza należy do tych mieszkańców Radomska, którzy mają serce po stronie zwierząt. Chciałabym, abyśmy włączyli się do tego kręgu cywilizacyjnego oraz kulturowego, który mówi o tym, że my ludzie musimy dbać o istoty nam najbliższe, czyli zwierzęta. Szanujemy w ten sposób nie tylko siebie, ale i nasze najbliższe otoczenie, przyrodę, tworzymy w ten sposób jedność.  Z góry dziękuję wszystkim, którzy podpiszą się pod naszą petycją. Zachęcamy radomszczan do współudziału w tej inicjatywie – dodaje Małgorzata Ptak.  

Żeby inicjatywa uchwałodawcza mogła się przerodzić w projekt uchwały, którym zajmą się radni, inicjatorzy akcji muszą zebrać 300 podpisów. Mają na to czas do 20 marca 2020 r. Do poparcia akcji i złożenia podpisów zachęcają również przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta.

- Nasza inicjatywa powstała niezależnie. Kiedy dowiedzieliśmy się, że inni radomszczanie też chcą tego samego co my, postanowiliśmy połączyć siły. Dla nas liczy się wspólny cel. W żaden sposób nie jesteśmy połączeni politycznie. Dla nas liczy się dobro zwierząt. Wiemy, że praktyki może nielegalne, może brutalne są często stosowane podczas tresury zwierząt – zauważa Roch Rochowski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Radomsku.

Podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą zbierane będą m.in. w rejonie miejskiego targowiska (w dni targowe) oraz w rejonie centrów handlowych.

Więcej o:
radomsko cyrk zakaz pokazów cyrkowych zbieranie podpisów inicjatywa uchwałodawcza
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE