Młodzież przeciwko cyrkom ze zwierzętami w Radomsku

Młodzież przeciwko cyrkom ze zwierzętami w Radomsku Fot. pixabay.com

Młodzieżowa Rada Miasta Radomska, wystąpiła z apelem do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomsku, aby władze miasta nie wynajmowały terenów miejskich cyrkom wykorzystującym zwierzęta.

Apel Młodzieżowej Rady Miasta Radomsko z dnia 7 stycznia 2020 r. 

Młodzieżowa Rada Miasta Radomsko zwraca się z prośbą do Przewodniczącego Rady Miasta Radomska o rozpatrzenie kwestii zawartej w niniejszym piśmie. Apelujemy, aby władze Miasta Radomsko nie wynajmowały terenów miejskich cyrkom wykorzystującym zwierzęta.

Stanowczo sprzeciwiamy się organizowaniu w naszym mieście niehumanitarnych spektakli, które opierają się na cierpieniu zwierząt. Cyrki często prowadzone są nie z miłości do nich, ale z chęci zysku, który jest osiągany ich kosztem. Zwierzęta w cyrkach przebywają nierzadko w obcym dla nich klimacie, oderwane są od stada i pozbawione możliwości nawiązywania właściwych dla nich relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Przez całe życie przetrzymywane są w stalowych klatkach lub na niewielkich wybiegach, które opuszczają tylko na czas występów. 

Co więcej, są nieustannie przewożone z miejsca na miejsce, co staje się dla nich źródłem dodatkowego stresu. Standardową techniką szkolenia zwierząt jest stosowanie kar cielesnych – nikt bowiem nie zmusiłby żadnego z nich, aby wykonywało sztuczki, które nie mają nic wspólnego z ich naturalnych zachowaniami. Zwierzęta są silne, więc do ich kontroli wykorzystuje się środki pełne przemocy psychicznej i fizycznej oraz leki uspokajające. Ponieważ tresura odbywa się poza zasięgiem wzroku publiczności, prawda o jej przebiegu pozostaje w większości nieznana władzom.

Uważamy, że cyrk z udziałem zwierząt pozbawiony jest walorów edukacyjnych; wręcz przeciwnie, uczy on dzieci przedmiotowego stosunku do zwierząt. Chcielibyśmy, aby Radomsko stało się kolejnym w Polsce miastem wolnym od cyrków wykorzystujących zwierzęta i promującym humanitarne formy rozrywki.  W trosce o dobro zwierząt, a także o odpowiednie wychowanie dzieci, które będą w przyszłości decydować o rozwoju naszego społeczeństwa, prosimy o pozytywne rozpatrzenie możliwości wprowadzenia prawnego zakazu udostępniania terenów miejskich na organizacją przedstawień cyrków z udziałem zwierząt.

Więcej o:
cyrk w radomsku zakaz cyrków w radomsku apel do prezydenta
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE