COVID-19 w Łódzkiem. Jaka jest sytuacja i plany?

COVID-19 w Łódzkiem. Jaka jest sytuacja i plany? Fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przedstawił dane dotyczące obecnej sytuacji epidemicznej w województwie łódzkim, a także poinformował o planach działań na najbliższe tygodnie.

Obecnie w województwie w walkę z COVID-19 jest 47 szpitali, co sprawia, że dla pacjentów zakażonych koronawirusem jest przeznaczonych ponad 3250 łóżek na I, II i III poziomie zabezpieczenia.

- Możemy przyjąć i uznać, że sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim się ustabilizowała. W weekend pierwszy raz od przeszło miesiąca zanotowaliśmy liczbę osób hospitalizowanych poniżej 1300. 7258 zakażonych natomiast przebywa w izolatoriach czy izolacji domowej. Mamy trzy poziomy szpitali: pierwszy poziom z łóżkami obserwacyjnymi, łóżka trzeciego poziomu, czyli te wysokospecjalistyczne i łóżka drugiego poziomu, czyli tam gdzie trafiają pacjenci z chorobami współistniejącymi – zaznaczył Tobiasz Bocheński.

Wojewoda łódzki dodał, że obecna sytuacja pozwala na stopniowe zmniejszanie bazy łóżek covidowych.

- Biorąc pod uwagę trend, że liczba zakażeń spada, nie jest wskazane, żebyśmy dłużej utrzymywali tak dużo łóżek covidowych w regionie. Dlatego podjęliśmy decyzje, aby po pierwsze przywrócić świadczenia newralgiczne tj. np.: chirurgia, ginekologia i położnictwo czy też choroby wewnętrzne. Po drugie, będziemy chcieli przekształcać szpitale w takich miejscach, żeby tam, gdzie nie ma bliskości świadczeń medycznych, pacjent nie musiał daleko jechać do oddziału szpitalnego. Do końca grudnia postaramy się przywrócić 426 łóżek dla pacjentów niecovidowych - powiedział Tobiasz Bocheński.

Zaznaczył przy tym jednak, że wszystkie decyzje będą zależały od rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym regionie.

- Jako, że nie wiemy czy nie będzie trzeciej fali epidemii, podjęte decyzję będą mogły być modyfikowane. Bardziej zdecydowane odmrażanie służby zdrowia nastąpi wtedy, gdy liczba hospitalizacji spadnie poniżej 1000 w skali całego województwa – dodał Tobiasz Bocheński.

(info: Urząd Wojewódzki w Łodzi)

Więcej o:
covid koronawirus województwo łódzkie plany wojewoda tobiasz bocheński sytuacja epidemiczna
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE