Co zrobić z nieszczelnym kominem?

Co zrobić z nieszczelnym kominem?

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy, zwiększa się ilość doniesień w mediach, o różnych sytuacjach zagrażających życiu ludzi, jak pożary czy zaczadzenia. Jest to najczęściej związane z brakiem czyszczenia kominów oraz ich złym stanem technicznym prowadzącym do pojawienia się w nich nieszczelności.

Jak rozpoznać nieszczelny komin?

Istnieje kilka objawów, które wskazują na nieszczelny komin:

  • dym i zapachy: jeśli w pomieszczeniach pojawia się dym lub nieprzyjemne zapachy, może to świadczyć o nieszczelności komina,
  • wydobywający się dym na zewnątrz: jeśli widzisz, że dym wydobywa się na zewnątrz przez komin lub jego okolice, może to być oznaka znacznej nieszczelności,
  • osady na ścianach i sufitach: jeśli w pomieszczeniach pojawiają się osady i zanieczyszczenia, takie jak sadza i popiół, może to oznaczać, że powietrze z komina dostaje się do pomieszczeń.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z kominiarzem, który może dokładnie zbadać stan komina i zalecić odpowiednie działania naprawcze, takie jak uszczelnienie komina.

Pamiętaj! Nie wszystkie zagrożenia związane z nieszczelnym kominem możesz poczuć lub zobaczyć! Czad, który jest bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców, jest bezzapachowy!

Nieszczelny komin - co zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, jeśli tylko pojawią się przesłanki, że w naszym kominie pojawiła się nieszczelność, należy czym prędzej wezwać kominiarza, aby ocenił sytuację i zdecydował czy uszczelnienie komina jest możliwie i jakiej techniki do tego uszczelnienia użyć.

Uszczelnienie komina - rozwiązania

Jest kilka możliwości na uszczelnienie komina. Każda z nich wymaga innego nakładu pracy, innej techniki, oraz charakteryzuje się innymi kosztami wykonania. Najpopularniejsze z nich to uszczelnienie komina przez szlamowanie lub umieszczenie w nim wkładu kominowego.

Uszczelnienie komina wkładem kominowym

Uszczelnienie komina https://systemykominowe-rauch.pl/stary-komin-jak-go-uszczelnic/  za pomocą wkładu kominowego to z reguły droższe rozwiązanie, ale kompleksowe, ponieważ w kominie umieszcza się wkład kominowy wykonany ze stali kwasoodpornej na całej jego długości, od wejścia wylotu pieca aż po sam szczyt.

W przypadku kominów o nieregularnym przebiegu stosuję się elastyczne wkłady kominowe.

Uszczelnienie komina przez szlamowanie

Uszczelnienie komina przez szlamowanie polega na powleczeniu wnętrza komina specjalną masą lub zaprawą, która jest odporna na bardzo wysokie temperatury i ścieranie.

Oczywiście przed wykonaniem szlamowania, komin musi być bardzo dokładnie wyczyszczony i przepłukany wodą.

Uszczelnienie komina przez szlamowanie nie wymaga, aby robić to na całej długości komina. O tym, jaki odcinek komina należy szlamować, zadecyduje kominiarz lub specjalista wykonujący tę operację na podstawie badania kamerą.

Uszczelnienie komina od zewnątrz

Czasami zdarza się, że nieszczelność pojawia się na łączeniu komina z dachem. W takiej sytuacji można rozważyć uszczelnienie komina od zewnątrz za pomocą blachy tytanowo cynkowej lub miedzianej.

Właściwe uszczelnienie komina to nie tylko kwestie związane z bezpieczeństwem, ale również zachowaniem odpowiedniej wydajności systemu grzewczego. W związku z tym ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan komina i natychmiast usuwać wszelkie nieprawidłowości.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE