Co zostanie po pracach archeologicznych przy ul. Reymonta w Radomsku?

Co zostanie po pracach archeologicznych przy ul. Reymonta w Radomsku? Fot. arch. redakcji

Przed rozpoczęciem rewitalizacji ul. Reymonta w Radomsku na całym terenie objętym inwestycją przeprowadzone zostały kosztowne prace archeologiczne. Jaki jest ich efekt, czy wyniki badań zostaną udostępnione mieszkańcom i osobom odwiedzającym miasto?

Konieczność przeprowadzenia wykopalisk przesuwała w czasie rewitalizację ulicy Reymonta. Co więcej, prace te nie należały do tanich. Koszt ich przeprowadzenia oraz wykonanie dokumentacji to 120 tyś zł brutto, natomiast koszt wykonania ręcznych robót ziemnych to 307 500,00 zł brutto (dotyczy to powierzchni 8,5 ara).

Wielu mieszkańców zastanawia się, co przyniosły prace archeologiczne i czy informacje te zostaną udostępnione. Jak zapewniają miejscy urzędnicy, efekty wykopalisk mieszkańcy na pewno poznają.

- Z informacji uzyskanych od Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego wynika, że po zakończeniu wszystkich prac badawczych zostanie przygotowana wystawa – wyjaśnia Karolina Turowska z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miasta w Radomsku.

Na razie nie wiadomo, czy wystawa będzie jedyną formą zaprezentowania efektów prac archeologicznych. Zapytaliśmy w magistracie, czy planowane jest opracowanie np. tablic informacyjnych z fotografami oraz opisem odkryć i zamontowanie ich przy ul. Reymonta.

- O formie przedstawienia mieszkańcom wyników prac archeologicznych będziemy informować po zakończeniu wszystkich badań – stwierdziła Karolina Turowska.

Prace archeologiczne przy ul. Reymonta prowadzone były od 28 czerwca 2019 do 31 października 2019 r.

Obecnie, archeolodzy ponownie wykonują prace przy ul. Reymonta. Tym razem w innej części ulicy. Wykopaliska prowadzone są na terenie działki, na której powstanie m.in. ogólnodostępny parking.

Więcej o:
radomsko ulica reymonta rewitalizacja prace archeologiczne wykopaliska archeolodzy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE