Co to dieta ketogeniczna?

Co to dieta ketogeniczna?

W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje dieta ketogeniczna. Można pokusić się o stwierdzenie, że dieta ketogeniczna stała się najnowszym trendem. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z odchudzaniem. Dieta ta często określana jest także dietą wysokotłuszczową. Czym jest dieta ketogeniczna? Jakie są jej najważniejsze zasady? Co można jeść, a co należy unikać podczas jej trwania? Zapraszamy do lektury!

Czym jest dieta ketogeniczna?

Zasady diety ketogenicznej opierają się na zwiększeniu ilości spożywanego tłuszczu, jednocześnie ograniczając przy tym spożywanie węglowodanów. Podczas trwania diety ketogenicznej ok. 70-80% spożywanych przez nas produktów, powinny stanowić źródło tłuszczy.

Źródłem ok. 20% spożywanego przez nas pokarmu powinno być białko. Resztę powinny stanowić węglowodany. Dieta ta często stosowana jest ze względu na różne choroby. Równie często wykorzystywana jest przez osoby, które pragną pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, czyli po prostu przeprowadzają redukcję masy ciała.

Węglowodany są głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Spożywanie ich w nadmiarze prowadzi do ich odkładania w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Doprowadzając do sytuacji, w której w naszym organizmie zabraknie węglowodanów, nasz organizmy zacznie poszukiwać innego źródła energii. Zacznie pobierać ją z tłuszczy. Tłuszcze nie są jednak tak dobrym i lubianym przez nasz organizm nośnikiem energii. Dlatego w tym celu zacznie on wykorzystywać tkankę tłuszczową. Zacznie się spalać, co w konsekwencji korzystnie wpłynie na utratę przez nas masy.

Co jeść podczas trwania diety ketogenicznej? A co najlepiej unikać?

Spożywane przez nas produkty podczas trwania diety ketogenicznej powinny być bogatym źródłem zdrowych tłuszczy. To bardzo ważne! Chcąc, aby dieta ta była zdrowa, musimy zwrócić uwagę na jakość spożywanych przez nas posiłków. Nie ma tu miejsca na puste kalorie i niezdrowe przekąski. Decydując się jednak na taki rodzaj diety, musisz być świadomy tego, że te posiłki będą zawsze tłuste! Dozwolone podczas trwania diety ketogenicznej są: udka z kurczaka, boczek, tłuste ryby. Do przygotowywania dań używamy masło lub olej kokosowy. Jemy tylko i wyłącznie spożywaniu pełnotłustego nabiału, a także orzechów, nasion czy pestek. Jeśli chodzi o węglowodany, warto spożywać je w postaci warzyw i owoców.

Nie wszystkie warzywa i owoce możesz jednak spożywać. Warto unikać pomidorów, papryki, a także bananów. Kategorycznie zabronione są słodycze, a także przetwory mączne takie jak pieczywo i makaron. Warto unikać także ryżu.

Dieta ketogeniczna – jak zacząć?

Początki z dietą ketogeniczną mogą być trudne. Skomponowanie diety, w której powinien dominować zdrowy tłuszcz, a jednocześnie ilość węglowodanów i białka powinna być drastycznie zmniejszona, może być trudne. Pomocny w tym przypadku może okazać się catering dietetyczny. Z jego pomocą dobór odpowiednich składników, a także przygotowywanie posiłków nie będzie już problematyczne.

Dodatkowo dieta pudełkowa Kraków wyrobi w Tobie nawyk zdrowego odżywiania. A także nauczy Cię tego, co powinno znaleźć się w Twojej diecie. A czego kategorycznie powinno w niej zabraknąć. Jeśli więc nie lubisz gotować albo nadal nie wiesz, które składniki powinny znaleźć się w Twojej diecie, bez wahania sięgnij po dietę pudełkową. Codziennie rano pod drzwi Twojego mieszkania zostaną dostarczone świeże, starannie przygotowane posiłki. Ty będziesz musiał je tylko zjeść! Będzie to dla Ciebie niezwykłe udogodnienie, a także oszczędność czasu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE