Cmentarz na ul. Piaskowej samowolą budowlaną?

Cmentarz na ul. Piaskowej samowolą budowlaną?

Zdaniem właściciela przylegającej do cmentarza działki, nekropolia jest samowolą budowlaną. Z posiadanych przez niego dokumentów, wynika iż część grobów znajduje się na terenie należącym nie do parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku lecz do Urzędu Miasta w Radomsku.

- W mojej ocenie i na podstawie zebranych dokumentów cmentarz spełnia przesłanki samowoli budowlanej. Został wzniesiony w 1991 roku, ale nie ma na niego planu zagospodarowania przestrzennego, nie ma zgody sanepidu i stref ochronnych. W strefach sanitarnych mieszkają ludzie i produkowana jest żywność. Cmentarz nie jest ogrodzony. Wszystkie przepisy są złamane, a parafia posiada tylko jedną  z czterech działek, na których cmentarz jest położony – wyjaśnia Mariusz Stolarczyk, właściciel posesji bezpośrednio graniczących z cmentarzem na ulicy Piaskowej.

Właściciel przycmentarnej nieruchomości podkreślał, że na działce która obecnie należy do miasta istnieje już kilkadziesiąt grobów, pomimo tego iż parafia nie posiada tytułu prawnego do wznoszenia grobów na tej konkretnej działce.

- Moim celem jest ustalenie czy ten cmentarz faktycznie jest nielegalny. Obecnie toczą się dwa postępowania administracyjne w tej sprawie. Jedno przed inspektorem nadzoru budowlanego w Radomsku i  drugie przed panem prezydentem miasta, Jarosławem Ferencem – dodaje Mariusz Stolarczyk.

Podczas sesji rady miasta miejscy rajcy mieli zdecydować o przekazaniu działek, na których znajduje się część cmentarza na rzecz rzymskokatolickiej parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku. W związku z powyższym nowy właściciel postanowił prosić radnych o przełożenie procedowania w tej sprawie do  czasu wydania prawomocnych decyzji administracyjnych. Niestety sesja została przerwana, radni powrócą do sprawy cmentarza w najbliższy piątek.

- Część radnych zapoznała się dokumentacją i twierdzą, że jest to bardzo poważna sprawa. Zbyt poważna by podejmować ją na dzisiejszej sesji – zauważa Mariusz Stolarczyk.

Właściciel działek zapewnia, iż jego celem nie jest likwidacja cmentarza. Chce jedynie, żeby parafia spełniła wszelkie wymagania prawne do legalizacji cmentarza. Jeśli jego przypuszczenia co do braku legalności nekropolii się potwierdzą, to wystąpi o odszkodowanie.

- Jest to dla mnie duża strata w wartości działek. Pytanie kto ją pokryje? Czy parafia jako inwestor czy Urząd Miasta jeśli wyda plan zagospodarowania przestrzennego, który jest wymogiem legalizacji cmentarza. Gdy cmentarz będzie legalny, będę miał podstawę by żądać odszkodowania – wyjaśnia Mariusz Stolarczyk.

Jak wyjaśnia prezydent miasta Radomska, Jarosław Ferenc,  z posiadanych przez niego informacji wynika, że we wczesnych latach 90-tych ówczesny prezydent Mieczysław Pawłowski podpisał porozumienie z proboszczem parafii o lokalizacji cmentarza.

- Sytuację trzeba rozwiązać, ponieważ na miejskiej działce znajdują się groby. Wystąpiłem z inicjatywą do rady miejskiej by przekazać te działki  jako darowiznę parafii, by będąc już właścicielem próbowała legalizować cmentarz – zauważa prezydent Ferenc.

Dyskusja dotycząca cmentarza na ulicy Piaskowej zostanie wznowiona podczas piątkowej nadzwyczajnej sesji rady miasta.

 

 

 

 

 

Więcej o:
cmentarz prezydent parafia kościół urząd miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE