Prowadzona przez dwóch radomszczan strona www.icmentarze.pl funkcjonuje w sieci blisko sześć lat. Dzięki niej, każdy kto nie ma fizycznej możliwości osobiście udać się na cmentarz, może okazać pamięć zmarłej osobie poprzez zapalenie wirtualnej świeczki. Internetowy serwis cieszy się popularnością, a jego twórcy chcą rozbudować stronę o sekcję prezentującą historię i dokonania znanych, zasłużonych i wybitnych mieszkańców powiatu radomszczańskiego oraz jego okolic.
Portal www.icmentarze.pl prowadzony jest przez Romana Walasa oraz Andrzeja Bednarczyka, początki jego działalności sięgają 2011 roku, jednak proces, który w efekcie końcowym umożliwił na utworzenie strony rozpoczął się już na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
- Wraz z kolegą prawie 30 lat zajmujemy się cmentarzami. Jako jeden z pierwszych cmentarzy w Polsce wprowadziliśmy system elektroniczny w latach 90-tych. Od tego czasu posługujemy się zinwentaryzowanymi cmentarzami Starym i Nowym – wyjaśnia Roman Walas.
- Postanowiliśmy wyjść szerzej z naszą inicjatywą, by zainteresowani mogli odnaleźć konkretne groby. Tak powstał plan cmentarza dostępny na mapie ogłoszeń. Następnie trafił on na stronę internetową wraz z możliwością wyszukiwania osoby zmarłej. Dalej pojawił się pomysł, by umożliwić osobie odwiedzającą naszą stronę zasygnalizowanie pamięci o zmarłym. Umożliwiliśmy więc zapalenie wirtualnej świeczki oraz złożenie symbolicznych kwiatów – dodaje Roman Walas.
Początkowo serwis swoim zasięgiem obejmował jedynie dwa radomszczańskie cmentarze – Stary oraz Nowy. Wraz z upływem czasu oraz wzrostem popularności strony, do pomysłodawców zgłaszały się parafie, które chciały, by prowadzone przez nie cmentarze również zaistniały w wirtualnej rzeczywistości. Obecnie na stornie można znaleźć zmarłych, którzy spoczywają na 18 cmentarzach z terenu powiatu oraz jego okolic.
Wzrost zainteresowania inicjatywą wirtualnych cmentarzy, zachęcił jego inicjatorów do podjęcia kolejnych kroków, mających urozmaicić funkcjonalność portalu, a przede wszystkim zachować pamięć o wybitnych i zasłużonych mieszkańcach powiatu.
- Obecnie chcemy stworzyć dział historyczny. Cmentarz jest świadectwem zmian następujących w społeczeństwie na przestrzeni wielu lat. Im starszy jest cmentarz tym bardziej widoczne są zmiany. Nasze cmentarze nie są najstarsze w Polsce, ale nie są też najmłodsze. Cmentarz Stary ma swoją historię, pochowano tam wielu radomszczan, o których niewiele wiemy. Chcielibyśmy poprzez stronę przybliżyć te osoby szerszej publiczności. Mamy w mieście ludzi, z których możemy być dumni ale młodzież, a nawet starsze osoby nic o nich nie wiedzą. Historia o nich zapomina – zauważa Roman Walas, dodając jednocześnie, iż wraz z działem historycznym będzie chciał stworzyć wirtualną aleję zasłużonych, umożliwiającą spacer za pomocą przeglądarki internetowej.
Właściciele strony podjęli już pierwsze kroki mające na celu zebranie informacji o życiu i działalności sławnych mieszkańców powiatu radomszczańskiego, nawiązali współpracę m.in. z lokalnymi stowarzyszeniami historycznymi. Każdy z nas może wspomóc rozwój internetowego cmentarza, gdyż można przekazać twórcom informacje o znanej osobie, jej zdjęcia, film z jej udziałem, czy zapis dźwiękowy na adres mailowy historia@icmentarze.pl.
Dział historyczny to nie jedyny pomysł na dalszą działalność internetowego cmentarza, twórcy myślą również nad umożliwieniem transmisji na żywo z pogrzebów sławnych osób.