Ciepłownia w Radomsku przejdzie pierwszy etap modernizacji

Ciepłownia w Radomsku przejdzie pierwszy etap modernizacji Fot. UM Radomsko

Rozpoczęła się modernizacja Zakładu Ciepłowniczego w Radomsku. To również pierwszy krok do stopniowego odejścia od węgla, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz kosztów produkcji ciepła.

W piątek, 8 września 2023 r. w urzędzie miasta została podpisana umowa na budowę 4 kotłów gazowo-olejowych o nominalnej mocy grzewczej pomiędzy 2,5, a 2,7 MW każdy (nominalna moc w paliwie poniżej 3MWt każdy).

Inwestycja ta ma uzupełnić moc cieplną istniejącej kotłowni węglowej zbudowanej z 5 szt. kotłów WR10 i której moc zostanie poprzez automatykę ograniczona. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja w Radomsku nie będzie podlegała przepisom ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych ( Dz. U. 2023.589 z dnia 28.03.2023r.), co przełoży się na ograniczenie kosztów produkcji ciepła dla mieszkańców. Wykonawca – firma Envirotech z Poznania ma 10 miesięcy na wykonanie inwestycji.

Pierwsza umowa dotycząca automatyki i systemu sterowania kotłami oraz obniżenia mocy kotłów węglowych, aby spełnić warunki ETS i ograniczyć koszty opłat za emisję CO2 została podpisana w lipcu tego roku. A dziś prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku - Zbigniew Rybczyński i przedstawiciele Wykonawcy - Envirotech Sp. z o.o.: Przemysław Banach - dyrektor ds. kontraktów, pokurent i zastępca dyrektora ds. usług technicznych oraz Jacek Górniaczyk - kierownik działu przygotowania kontraktów podpisali umowę na budowę kotłowni kontenerowej składającej się z 4 kotłów olejowo-gazowych wraz z magazynami paliwa w formule projektuj i buduj.

- Będą to kotły szczytowe, czyli w momencie niedoboru mocy w kotłach węglowych, będą uruchamiane kotły olejowe. Będą one w zabudowie kontenerowej, więc są mobilne. W razie konieczności przedsiębiorstwo będzie mogło kocioł wraz z magazynem paliwa przewieźć w dowolne miejsce i podłączyć do sieci – mówi Jacek Górniaczyk.

- Będziemy mieli obniżoną moc kotłów węglowych, która nie będzie wymuszała na nas obowiązku wnoszenia opłat za emisje CO2, a jednocześnie nasi odbiorcy będą zabezpieczeni w taki sposób, że w przypadku niskich temperatur obniżona moc kotłów będzie uzupełniona z kotłów gazowo-olejowych – wyjaśnia prezes PGK - Zbigniew Rybczyński, dodając, że Spółka odczuje to jako obniżenie kosztów produkcji ciepła, a dla mieszkańców oraz innych odbiorców ciepła powinno się to przełożyć na niższe opłaty za ogrzewanie.

- Będziemy dążyć do tego, aby po pełnej modernizacji systemu ciepłowniczego osiągnąć wynik min. 30 proc. tańszego ciepła i 15 proc. tańszy odbiór odpadów - zapewnia prezes Rybczyński.

Koszt inwestycji kotłów gazowo-olejowych to 8,5 mln zł, koszt ograniczenia mocy istniejącej kotłowni poprzez automatykę to 1,07 mln zł, z czego blisko 5 mln pochodzą ze środków przekazanych z budżetu Miasta Radomska.

Kolejnym krokiem modernizacji Zakładu Ciepłowniczego będzie budowa kotła na biomasę, a w przyszłości także budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania na RDF i pre RDF (w chwili obecnej trwa kampania informacyjna dla mieszkańców).

(info: UM w Radomsku)

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko pgk radomsko ciepłownia radomsko inwestycja umowa modernizacja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE