Chcą budować Polskę Szczęśliwych Rodzin

Chcą budować Polskę Szczęśliwych Rodzin Fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi

Przedstawiciele administracji i organizacji pozarządowych z terenu województwa łódzkiego obradowali o sposobach na zbudowanie Polski Szczęśliwych Rodzin.

Ponad 100 osób z organizacji zainteresowanych rozwijaniem działań na rzecz polskich rodzin wzięło w poniedziałek udział w konferencji zorganizowanej przez Fundację Narodowego Dnia Życia. Gospodarzem spotkania był wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. Uczestnicy zapoznali się z nowymi koncepcjami pracy na rzecz rodziny przygotowanymi przez ekspertów Fundacji oraz wymienili się doświadczeniami zawodowymi. Gościem specjalnym wydarzenia była Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny działającej przy Premierze. Perspektywę działań biznesu na rzecz rodziny zaprezentował Błażej Marzoch z KGHM.

Polska Szczęśliwych Rodzin to projekt wspierania współpracy pomiędzy organizacjami zajmującymi się polityką prorodzinną w Polsce.

Zmiana proponowana przez autorów projektu Polska Szczęśliwych Rodzin polega na postawieniu rodziny w centrum zainteresowania naszej wspólnoty, szczególnie na poziomie samorządowym, który jest najbliżej ludzi i ich codzienności.

− Myślenie o rodzinie jako jednym z wielu różnych obszarów polityki samorządowej prowadzi wprost do jej uprzedmiotowienia. W takim wymiarze rodzina staje się jedynie biorcą pomocy. Tymczasem oczywistym jest, że to właśnie szczęśliwa rodzina stanowi de facto sens i cel każdej działalności naszej społeczności. Dobra infrastruktura, szkoły, bezpieczeństwo - wszystkie te działania w ostatecznym rozrachunku służą przecież temu, żeby Polacy byli szczęśliwsi - mówi Jacek Sapa, prezes Fundacji Narodowy Dzień Życia, która jest organizatorem projektu.

− Z badań wynika, że wielu Polaków nie realizuje swoich aspiracji związanych z rodziną - choćby w wymiarze liczby posiadanych dzieci. To nie jest tylko problem braku żłobków, czy zbyt małych mieszkań. Jako społeczność i państwo niewystarczająco dbamy o to, by rodziny czuły się ważne. Chcemy, by dzięki proponowanym przez nas zmianom młodzi Polacy poczuli, że wszyscy dookoła nich dbają i troszczą się, by założyli szczęśliwe rodziny - dokładnie takie, o jakich marzą - dodaje Paweł Woliński, współtwórca projektu.

- Cieszą mnie przede wszystkim dwa powody, dla których uczestniczę w tej wideokonferencji. Po pierwsze spotkanie nie dotyczy bezpośrednio sytuacji epidemicznej związanej z koronawirusem SARS CoV-2, a po drugie tytuł projektu „Polska Szczęśliwych Rodzin!” podnosi bardzo ważne zagadnienie i cel na teraz i przyszłość. Zdaję sobie jednak sprawę z możliwych trudności w realizacji projektu ze względu na zmiany światopoglądowe i kulturowe. Dlatego tak istotnym jest, aby dla rodziny współpracować w płaszczyźnie materialnej i niematerialnej. Wspólne działania oparte o strategię „Polski Szczęśliwych Rodzin!” muszą być podejmowane przez jak najszerszy krąg osób i podmiotów, takich jak: samorządy terytorialne wszystkich szczebli, pozarządowe organizacje i stowarzyszenia charytatywne i społeczne, ośrodki pomocy społecznej, szkoły oraz placówki społeczno-wychowawcze. Jestem przekonany, że wówczas zaangażowanie to pozwoli, aby za dwie, trzy i kolejne dekady, rodziny te nadal istniały i nieustannie stanowiły fundament naszego społeczeństwa i jego rozwoju – powiedział Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk.

Za koordynację projektu Polska Szczęśliwych Rodzin odpowiada Fundacja Narodowego Dnia Życia, realizując tym samym swoją statutową działalność. Projekt realizowany jest w ramach grantu pozyskanego w konkursie „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Więcej o projekcie Polska Szczęśliwych Rodzin oraz o spotkaniach liderów działań na rzecz rodziny można przeczytać na stronie wwww.polskaszczesliwychrodzin.pl

O projekcie Polska Szczęśliwych Rodzin

Polska Szczęśliwych Rodzin to projekt realizowany od 2020 roku w ramach konkursu grantowego „Po pierwsze Rodzina!" Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt ma na celu koordynację współpracy między wszystkimi organizacjami zajmującymi się kwestiami polityki rodzinnej w Polsce: w instytucjach publicznych, w samorządach czy w organizacjach pozarządowych. Międzyorganizacyjna współpraca ma postawić rodzinę w centrum uwagi i wszelkich działań administracji na wszystkich szczeblach jej funkcjonowania.

(info: Urząd Wojewódzki w Łodzi)

Więcej o:
urząd wojewódzki w łodzi polska szczęśliwych rodzin projekt
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE