Charakterystyka rankingu bokserskiego WBC

Charakterystyka rankingu bokserskiego WBC Fot. Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Boks można uznać za jedną z najstarszych dyscyplin sportowych, która charakteryzuje się sporym poziomem brutalności. Jednak pomimo tego bardzo wiele osób chętnie bierze udział w tego rodzaju działaniach sportowych, a pojedynki gromadzą sporą publiczność. Organizowane walki bokserskie skupiają się w kilku federacjach. Wśród nich można na przykład wymienić federację WBC, czyli World Boxing Council, która uznawana jest za najbardziej prestiżową. Warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej.

Czym jest WBC?

WBC, czyli inaczej World Boxing Council, jest to jedna z największych na świecie organizacji boksu zawodowego. Funkcjonuje na arenie międzynarodowej oraz charakteryzuje się stosunkowo wysokim poziomem prestiżu w codziennym działaniu. Jej siedziba aktualnie znajduje się w Meksyku. W organizacji w obecnym stanie znajduje się aż stu sześćdziesięciu jeden członków. Walki, które są sankcjonowane przez organizację, odbywają się aż w siedemnastu kategoriach wagowych.

Wśród nich można przede wszystkim wymienić wagę ciężką, średnią, lekką, piórkową, kogucią, muszą, słomkową, a także wiele pośrednich. Wszystkie kategorie mają określone konkretne limity wagowe, w których należy się mieścić, aby móc wziąć udział w walce bokserskiej sklasyfikowanej w danej kategorii. Boks jest sportem znanym już od starożytności, dlatego tak wiele osób bierze chętnie udział w różnego rodzaju działaniach, które są z nim w bezpośredni sposób związane.

Historia WBC

World Boxing Council jest jedną z najbardziej prestiżowych federacji bokserskich, które są związane ze sportem zawodowym. Federacja WBC została stworzona czternastego lutego 1963 roku w Meksyku. Inicjatorem jej założenia było aż dwanaście państw. Wśród nich można wymienić takie kraje, jak Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Argentynę, Meksyk, Filipiny, Francję, Chile, Panamę, Peru, Wenezuelę, a także Portoryko oraz Brazylię. Głównym celem założenia takiej organizacji, jak WBC, było zjednoczenie wszystkich federacji bokserskich na całym świecie.

Dzięki temu możliwe było również dalsze kontrolowanie rozwoju tego sportu na arenie międzynarodowej. WBC zajmowała się w szczególności tworzeniem rankingów, organizowaniem mistrzostw świata, a także ustalaniem różnego rodzaju regulaminów bokserskich. Walki, które są organizowane przez World Boxing Council, mają miejsce aż w siedemnastu kategoriach wagowych. Dzięki temu w łatwiejszy sposób można dopasować wagę do poszczególnej kategorii, ponieważ są one w odpowiedni sposób zawężone.

Rankingi WBC

Federacja WBC, podobnie jak inne federacje, ma stworzony swój własny ranking. Jest to niezwykle istotne, ponieważ umożliwia określenie pewnego rodzaju hierarchii podczas organizowania walk bokserskich. Mistrzem w walkach bokserskich może zostać jedynie osoba, która znajduje się w pierwszej piętnaste miejsc w rankingu. Natomiast na samej górze rankingu można znaleźć mistrza bokserskiego.

Ranking WBC ma bardzo zróżnicowane opinie w środowisku. Są one zarówno pozytywne, jak i negatywne. Często zdarza się tak, że o miejscu w rankingu nie decydują umiejętności danego zawodnika, a inne aspekty jego uczestnictwa w walkach bokserskich. Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że ranking WBC charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem prestiżu, dlatego każdy zawodnik pragnie się w nim znaleźć jak najwyższej, najlepiej na samym szczycie.

Znalezienie się w rankingu WBC jest bardzo znaczącym osiągnięciem w świecie boksu, dlatego bez wątpienia stanowi spore wyróżnienie. Więcej oraz ranking pod adresem: https://rankingi-sportowe.pl/ranking-wbc/

Polacy w rankingach WBC

Polacy również stawali na czele rankingu WBC. 21 maja 2005 roku mistrzem świata federacji WBC został Polak - Tomasz Adamek. Nastąpiło to pierwszy raz w historii tego rodzaju rankingu. Tomasz Adamek zwyciężył w kategorii półciężkiej. Kolejnym Polakiem, który osiągnął zwycięstwo w rankingu jest Krzysztof Włodarczyk. Wydarzyło się to w dniu 15 maja 2010 roku. Krzysztof Włodarczyk zwyciężył w wadze junior ciężkiej.

Ciekawostki

Zdobywanie pasów bokserskich stało się tradycją podczas uprawiania takiego sportu, jak boks. Pasy mistrzowskie są bardzo zróżnicowane. Najbardziej cenne z nich mogą być nawet pokryte złotem oraz kamieniami szlachetnymi. Na początku dziewiętnastego wieku trofeami w zawodach bokserskich były szarfy, którymi przepasano się w biodrach. To właśnie z szarf wywodzą się pasy, które są zdobywane podczas walk bokserskich.

Pierwsze trofeum zostało wręczone ósmego sierpnia 1887 roku. Z całą pewnością był to bardzo znaczący dzień dla świata zawodów bokserskich, dlatego warto go wspominać.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE