Ceny mieszkań w Łodzi dynamicznie rosną

Ceny mieszkań w Łodzi dynamicznie rosną Fot. Jakub Zazula, investmap.pl

Aż o 42% wzrosła przeciętna cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Łodzi. Pomimo dynamicznych wzrostów cen na rynku pierwotnym, nowych mieszkań wciąż przybywa.

Już ponad 8 tys. zł za metr kwadratowy trzeba przeciętnie zapłacić za mieszkanie od dewelopera w Łodzi. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2019 roku za takie mieszkanie trzeba było uiścić jedynie 5 728 zł/mkw. W tym mieście najbardziej, bo aż o 21%, ceny mieszkań wzrosły w 2021 roku.

W ubiegłym roku Łódź była w czołówce miast, gdzie ceny rosły najszybciej. Mocniej drożały mieszkania jedynie w Katowicach i Gdańsku. Warto jednak podkreślić fakt, że ceny mieszkań w Łodzi były na niższym poziomie niż w przypadku tych dwóch miast.

Jednak dzięki dynamicznym wzrostom cen, dysproporcje zaczęły maleć. Do tego trzeba dodać, że koszty budowy nie różnią się tak znacznie w poszczególnych dużych miastach Polski. Sprawdź oferty nowych mieszkań w Łodzi.

Dlaczego w Łodzi tak dynamicznie rosły ceny mieszkań?

Deweloperzy w Łodzi zaczęli budować mieszkania luksusowe, dla klientów z wyższej półki. Z tego względu mieliśmy do czynienia ze znacznym wzrostem cen mieszkań w tym mieście. Zamożni klienci, którzy kupowali luksusowe mieszkania często traktowali je jako lokatę kapitału. Ci z nich, którzy kupowali je na kredyt mają obecnie twardy orzech do zgryzienia.

Koszty kredytów znacznie wzrosły, ze względu na wzrost stóp procentowych. Ci jednak, którzy kupowali luksusowe mieszkania w Łodzi za gotówkę, liczą na znaczny wzrost ich wartości.

Deweloperzy w Łodzi w 2020 roku sprzedali łącznie 3 374 mieszkań. W 2021 roku sprzedaż była większa i wyniosła 4 526 lokali. Lata 2019 – 2020 nie były dla deweloperów najlepsze - znajdowali się oni na szarym końcu pod względem liczby mieszkań objętych pozwoleniami na budowę. Obecnie sytuacja jest lepsza, gdyż ich liczba rośnie.

Rok 2021 przyniósł pod tym względem zdecydowaną zmianę. Łódź znalazła się w czołówce tuż za Warszawą i Krakowem, pod względem liczby mieszkań objętych pozwoleniami na budowę. Dlaczego tak się stało? Inwestorzy zaczęli bowiem wreszcie postrzegać Łódź jako miasto mające obiecujące lokalizacje do inwestycji.

W 2021 roku w Warszawie wydano pozwolenia na budowę w liczbie ok. 19,6 tys., w Krakowie było to ok. 9,7 tys., natomiast w Łodzi ok. 9,3 tys. Najmniej pozwoleń wydano w Zielonej Górze ok. 1,2 tys. i w Opolu prawie 600.

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym wokół Łodzi?

W aglomeracji łódzkiej rynek również dynamicznie się rozwija. W powiecie łódzkim wschodnim w 2021 roku deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę w liczbie 385 lokali mieszkalnych. W powiecie zgierskim tych pozwoleń było 640, natomiast w Pabianicach i okolicach 790. To co może przyciągać w okolice Łodzi to przede wszystkim niższe ceny niż w samej Łodzi. Przeciętna cena za metr kwadratowy w powiecie pabianickim nowego mieszkania wynosi ok. 6,6 tys. zł, natomiast w powiecie zgierskim ok. 5,7 tys. zł.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE