SWSPiZ w Radomsku: z wielkich planów nici

Miały być dzienne studia w wyremontowanym budynku przy ulicy Sucharskiego. Ale nic z tego: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi chce sprzedać zakupioną 2 lata temu nieruchomość.

Miały być dzienne studia w wyremontowanym budynku przy ulicy Sucharskiego. Ale nic z tego: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi chce sprzedać zakupioną 2 lata temu nieruchomość.

 

W 2009 roku łódzka uczelnia odkupiła od miasta Radomska budynek (z 50-procentową bonifikatą), w którym wcześniej mieścił się Zespół Szkół Ekonomicznych. I zapowiadała szybki remont i nowe możliwości dla radomszczańskich studentów. Termin rozpoczęcia prac ciągle się jednak przesuwał - jeszcze w marcu władze szkoły zapewniały, że prace ruszą na początku czerwca. Teraz jednak wystąpiły do miasta z propozycją odkupienia budynku. Władze są zaskoczone taką decyzją.

 

- W związku z zainteresowaniem radnych oraz mieszkańców organizacją i rozwojem w naszym mieście Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, miasto wysłało pismo do rektora uczelni, z prośbą o informacje w tej sprawie. Z ogromnym zaskoczeniem przyjęliśmy odpowiedź, w której uczelnia informuje, że nie poradziła sobie z tegorocznym naborem i nie widząc możliwości rozwoju zwraca się o odkupienie budynku przy ulicy Sucharskiego - informuje Sławomir Przybyłowicz z Biura Prasowego UM.

 

Co jest powodem takiej decyzji uczelni? Jak tłumaczą władze, przyczyną jest zbyt mała liczba studentów - uczelnia liczyła na duże zainteresowanie możliwością studiowania w Radomsku fizjoterapii, ale wśród radomszczan znalazło się tylko 17 chętnych osób na taki kierunek. Kolejne 50 osób wybrało zarządzanie, ale ogólnie uczelnia liczyła na większe zainteresowanie swoją ofertą.

 

Co w takim razie teraz?

- Miasto nie ma w swoim budżecie środków na taki wydatek. Wiadomo, że potrzeba rozmów i poszukiwania dobrego rozwiązania dla zaistniałej sytuacji - dodaje Sławomir Przybyłowicz.

 

A rozmawiać jest o czym. Miasto sprzedając budynek z 50-procentową bonifikatą (za kwotę 1.570.000 zł) w akcie notarialnym postawiło warunek:

„Prezydent Miasta Radomska zastrzega, że stosownie do treści art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, dokona zbycia lub wykorzysta nieruchomość na inny cel niż uzasadniający udzielenie bonifikaty”.

 

Oznacza to więc, że w przypadku sprzedaży budynku uczelnia będzie musiała zwrócić uzyskaną bonifikatę.

 

Jaki będzie finał sprawy łódzkiej uczelni? Będziemy informować na bieżąco.

Więcej o:
swspiz uczelnia remont

PRZECZYTAJ JESZCZE