Cała Polska już od jutra w czerwonej strefie

Cała Polska już od jutra w czerwonej strefie Fot. KPRM

Cała Polska przechodzi 24 października do strefy czerwonej – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego:
• objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
• w godzinach 8.00-16.00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
• zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
• zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
• max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
• ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

- Efekty tych ograniczeń mogą przyjść po 10-14 dniach, więc musimy zastosować się do tych rygorów. Musimy stosować się do obostrzeń. Niech każdy tam gdzie mieszka zrobi wszystko, żeby ochronić zdrowie swoje i innych - mówił premier.

Ponadto w całej Polsce obowiązują wcześniejsze przepisy, m.in.: obowiązek zasłaniania ust i nosa i limit osób przypadających na jedną kasę. Rząd przypomina także o strategii DDMA + W, czyli: dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja oraz wietrzenie.

Niedługo uruchomiony zostanie także Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który ma pomagać seniorom w okresie pandemii. Aby zgłosić się jako wolontariusz należy wypełnić formularz na stronie internetowej wspierajseniora.pl lub udać się do ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie.

Więcej o:
koronawirus lockdown obostrzenia czerwona strefa covid-19 pandemia
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE