To hasło przewodnie projektu edukacyjnego zrealizowanego w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku, podczas którego słowo „Ojczyzna” zostało odmienione przez wszystkie możliwe przypadki. Gościem specjalnym wydarzenia była prof. dr hab. Pelagia Bojko z Akademii Piotrkowskiej.
- Wartości, jakie przyświecały przedsięwzięciu to: patriotyzm i ojczyzna na przestrzeni dwunastu wieków historii państwa polskiego. Wiersze i utwory muzyczne uświadamiały młodzieży, że patriotyzm niejedno ma imię . Czym innym jest patriotyzm w czasie wojny, a czym innym w czasie pokoju. Inaczej patriotyzm rozumieją młodzi, a inaczej pokolenia, które doświadczyły utraty wolności. Jak pisał Tadeusz Różewicz: „Ojczyzna to kraj dzieciństwa, Miejsce urodzeni… Na początku ojczyzna jest blisko, na wyciągnięcie ręki, dopiero później rośnie, krwawi, boli” - tłumaczy Małgorzata Piotrowska, polonistka współorganizująca uroczystość.
To już kolejny projekt edukacyjny w Elektryku organizowany we współpracy z Akademią Piotrkowską. Tym razem prof. dr hab. Pelagia Bojko wygłosiła skierowany do młodzieży wykład na temat: „Patriotyzm ojczyźnianych obrazów w poezji polskich romantyków”.
Oprawę słowno-muzyczno-taneczną przygotowała 30-osobowa grupa uczniów pod kierunkiem nauczycielek: Doroty Zdzierak, Małgorzaty Piotrowskiej i Katarzyny Węgrzyńskiej.
Jednym z elementów widowiska było wykonanie przez uczennice układu tanecznego pt. „Zniewolona Ojczyzna”, który odnosił się do rozbiorów Polski. Artystycznym tłem były wykonane przez uczniów klas 2F, 3F oraz 4GF prace z grafiki komputerowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pod kierunkiem nauczycielki Emilii Marszał oraz prace plastyczne zainspirowane literaturą polskiego romantyzmu, które stworzyła młodzież podczas zajęć z nauczycielką Katarzyną Kabzińską-Masionek.
Organizatorki przedsięwzięcia dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.