Budżet obywatelski

Budżet obywatelski

Dobrze jest mieć wpływ na wydawane w miastach i gminach środki, dlatego też warto zgłaszać swoje własne projekty obywatelskie lub głosować na zgłoszone pomysły innych. Dzięki naszym głosom współdecydujemy o wydatkach publicznych.

1. Co to jest budżet obywatelski?

2. Jakie są korzyści z wprowadzenia budżetu obywatelskiego?

3. Czym są projekty ogólnomiejskie?

4. Jak zgłosić projekt do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego?

5. Budżet obywatelski – pomagamy w pisaniu wniosków

Co to jest budżet obywatelski?

Czym jest budżet obywatelski i w jaki sposób możemy mieć na niego wpływ? Budżet obywatelski inaczej zwany budżetem partycypacyjnym to nic innego, jak inicjatywa powstała z myślą o mieszkańcach danego miasta i gminy. Na przykład budżet obywatelski Warszawy, pozwalający na bezpośredni udział w dysponowaniu w części budżetu oraz w procesie decyzyjnym. Inicjatywa związana z budżetem obywatelskim cieszy się pośród mieszkańców miast i gmin coraz większym zainteresowaniem, mimo to są jeszcze osoby, które nie wiedzą, na czym polega ten proces. Nie zawsze pracownicy urzędów zdają sobie sprawę z potrzeb mieszkańców, wtedy my możemy mieć realny wpływ na to, co się wokół nas będzie działo. Mogą być to zgłoszone własne pomysły i najczęściej mieszkańcy zgłaszają je pod kątem możliwości realizacji w najbliższej okolicy.

Jakie są korzyści z wprowadzenia budżetu obywatelskiego?

Mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego, mają więc czas na obmyślenie własnego planu oraz zastanowienie się nad ideą zgłoszonych pomysłów. Może być to remont ulic, można zmienić wizerunek własnego otoczenia, mogą być to place zabaw dla przedszkoli z budżetu obywatelskiego, i cała masa innych koncepcji. Wybierając na przykład place zabaw, nie sposób pominąć firmę Spil – producenta atestowanych placów zabaw dla dzieci.

 

Czym są projekty ogólnomiejskie?

Projekty ogólnomiejskie dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy, lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do konkretnego terenu. Korzyści z wprowadzenia budżetu obywatelskiego mają pozytywny wymiar nie tylko dla mieszkańców, ale także dla władzy lokalnej. Inwestycje budżetu obywatelskiego najczęściej są wybierane bardzo rozsądnie i służą mieszkańcom długie lata. 

Jak zgłosić projekt do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego?

Jak zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego w kolejnej edycji? To mieszkańcy zgłaszają propozycje inwestycji do kolejnego budżetu, a zadaniem urzędników jest sprawdzenie, jaka jest możliwość realizacji. Również mieszkańcy mają możność decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Wygrywa najlepszy projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego, demokratycznym procesem głosowania i wyodrębnienia projektu, który uzyska w procesie budżetu obywatelskiego największą ilość głosów. Następuje ogłoszenie wyników i poinformowanie o tym mieszkańców, jak i jego realizacja.

Budżet obywatelski - pomagamy w pisaniu wniosków

Jeżeli potrzebna jest pomoc w zgłoszeniu projektu najlepiej skontaktować się z biurem dr Spil Polska, można to zrobić tutaj https://budzet-obywatelski.pl/uzyskaj-pomoc/. Podczas przygotowywania projektu pracownicy opierając się na podanych wytycznych, na podstawie kwoty w której ma się projekt zamknąć, opracowują go w taki sposób, aby nie została przekroczona.

Pomoc w zakresie budżetu obywatelskiego:

  • bezpłatny i szczegółowy kosztorys;
  • wypełnienie wniosku;
  • zgłoszenie wniosku wraz z projektem i kosztorysem.

Weźmy aktywny udział w budżecie obywatelskim, namówmy znajomych, wytłumaczmy, o co w nim chodzi, oraz jakie możemy mieć z tego korzyści.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE