Budowa ronda przy Jagiellońskiej droższa niż planowano

Budowa ronda przy Jagiellońskiej droższa niż planowano Fot. Starostwo Powiatowe

Nie około 2,4 mln zł, lecz prawie 2,7 mln zł może kosztować przebudowa skrzyżowania u zbiegu ulicy Jagiellońskiej, Armii Krajowej i Starowiejskiej w Radomsku. Aż 250 tys. złotych, czyli większą część kwoty, którą trzeba będzie zasilić inwestycję, pochodzić będzie z dotacji od samorządu Miasta Radomska. Decyzję w tej sprawie podejmie ostatecznie Rada Powiatu, która zbierze się w najbliższy piątek, na nadzwyczajnej sesji.

Wciąż trwają procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy prac przy modernizacji skrzyżowania ul. Jagiellońskiej, Armii Krajowej i Starowiejskiej. Projekt przewiduje w tym miejscu budowę ronda, sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych, rozbudowę systemu odwodnienia drogi, przebudowę sieci elektroenergetycznej, wodociągowej oraz kanalizacji deszczowej.

Pierwszy przetarg na tę inwestycję trzeba było unieważnić (zwycięska firma wycofała się tuż przed podpisaniem umowy). Po ponownym otwarciu ofert złożonych w drugim przetargu okazało się, że nawet najniższa kwota za wykonanie prac o 322 tys. zł przewyższała wysokość środków przeznaczonych ten cel.

W tej sytuacji z pomocą przyszedł samorząd miasta Radomska, który przekazał na modernizację skrzyżowania dotację w wysokości 250 tys. złotych (kolejne 250 tys. zł Miasto przekaże na przebudowę ul. Prymasa Wyszyńskiego). Pozostałe 72 tys. zł wyłożonych zostanie z rezerwy inwestycyjnej w budżecie Powiatu.

Inwestycja wykonywana jest przy wsparciu z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych (dofinansowanie objęło 50 proc. planowanych kosztów inwestycji, czyli 2 125 000 zł).

Przypomnijmy: od ponad tygodnia toczą się już prace przy modernizacji odcinka ul. Jagiellońskiej między skrzyżowaniem z ul. Armii Krajowej a ul. św. Jadwigi. Widać zarysy tzw. wyspy, która rozdzieli pasy ruchu. Nowa jezdnia ma być znacznie węższa (dwa psy ruchu po 3,5 m. szerokości). Na pozostałej powierzchni zaprojektowano pasy postojowe z kostki betonowej oraz dwie zatoki autobusowe. Powstaną też brakujące odcinki chodników i ścieżek rowerowych.

Prace prowadzi konsorcjum firm: Fiba z powiatu radomszczańskiego oraz Domax z pow. lublinieckiego. Koszt inwestycji oszacowano na 1 985 323 zł. Roboty powinny zakończyć się w październiku.

Info: Starostwo Powiatowe w Radomsku.

Więcej o:
rondo ulica jagiellońska radomsko budowa ronda w radomsku remont drogi
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE